Zagraniczni studenci w Lublinie – konferencja prasowa

Lublin jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby zagranicznych studentów, zaś UMCS – drugą uczelnią w Lublinie najchętniej wybieraną przez obcokrajowców.

Szczegółowe informacje na ten temat przedstawił lubelski Urząd Miasta na konferencji prasowej prezydenta Krzysztofa Żuka, która odbyła się 21 stycznia br. w Ratuszu. Uczestniczył w niej także m.in. prof. Stanisław Michałowski, Rektor UMCS.

Jak wynika z danych projektu Study in Poland, pod względem liczby zagranicznych studentów nasze miasto wyprzedza już Wrocław i Poznań. W tym roku akademickim w Lublinie studiuje 3.037 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 31% w stosunku do ubiegłego roku. Zagraniczni studenci najchętniej wybierają Uniwersytet Medyczny, gdzie studiuje ponad jedna trzecia wszystkich uczących się w Lublinie cudzoziemców. Na drugim miejscu jest UMCS, potem KUL, WSSP, WSEI, WSPA, PL, UP i WSNS.

Wśród obcokrajowców studiujących na UMCS najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zdaniem Rektora Uczelni, prof. Stanisława Michałowskiego, znaczny wzrost liczby zagranicznych studentów to efekt skutecznych działań promocyjnych, zwłaszcza za wschodnią granicą.

Podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyli także przedstawiciele innych lubelskich uczelni, Prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Andrzej Drop zawarli umowę partnerstwa. W jej efekcie powstanie lubelski klaster medyczny.

Więcej informacji

Fot. Magdalena Kozak-Siemińska

    Aktualności