I Ogólnopolskie Forum Szkół Partnerskich UMCS

6 czerwca br. miała miejsce inauguracja I Ogólnopolskiego Forum Szkół Partnerskich UMCS pod hasłem „Siła relacji”. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki było podsumowaniem dotychczasowej współpracy Uczelni ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w ramach programu Szkoły Partnerskie UMCS, który w tym roku obchodzi swoje 15–lecie.

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, która oficjalnie zainaugurowała wydarzenie, zwróciła się do uczniów zgromadzonych w Sali Widowiskowej:

- Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyliście na nasze spotkanie. Obchodzimy w tym roku 15-lecie działalności Programu Szkół Partnerskich naszego Uniwersytetu. Jest to dla nas bardzo ważna idea, ponieważ nawiązujemy w ten sposób relacje nie tylko z wami Drodzy uczniowie, ale również z waszymi nauczycielami i dyrekcją szkół. To jest ten moment, kiedy możemy poczuć, że uniwersytet jest miejscem otwartym (…). Zachęcam was, byście zadawali dzisiaj pytania i z uwagą śledzili, jak nasi studenci opowiadają o swoich pasjach, zainteresowaniach i o tym, czego dowiedzieli się podczas studiów na naszym uniwersytecie. Mam nadzieję, że miło spędzicie czas na UMCS-ie i powrócicie do nas już niedługo – w trakcie wykładów, warsztatów, zajęć laboratoryjnych, seminariów i spotkań, być może indywidualnych z waszymi przyszłymi nauczycielami akademickimi. Życzę wam miłego dnia spędzonego na naszej uczelni i pamiętajcie, że jest ona dla was otwarta. 12 wydziałów, niemal 90 kierunków studiów, kilkaset specjalności czy 150 kół naukowych. To jest ta przyszłość, do której was zachęcamy!

Z kolei Barbara Uljasz – kierowniczka Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS podkreśliła, że:

- Od 15 lat dbamy o to, żeby relacje między naszymi partnerami, szkołami ponadpodstawowymi i podstawowymi były jak najlepsze. W Programie Szkół Partnerskich UMCS uczestniczy ponad 120 szkół. Staramy się wspierać w różnych obszarach naszych partnerów, m.in. prowadząc warsztaty, wykłady czy laboratoria (…). Tę naszą relację – na różnych płaszczyznach: instytucjonalnej, ale również takiej międzyludzkiej, między uczniami, nauczycielami, naszymi studentami, a naszymi pracownikami naukowymi – budujemy i staramy się rozwijać tak, żeby chęć odwiedzania naszego uniwersytetu była czymś naturalnym dla wszystkich naszych partnerów.

Program I Ogólnopolskiego Forum Szkół Partnerskich UMCS obfitował w interesujące wystąpienia i warsztaty. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu „Jak żyć i nie zwariować?”, który wygłosiła dr hab. Katarzyna Klimkowska, prof. UMCS. Kolejną częścią wydarzenia był koncert studentów Wydziału Artystycznego. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez dr Izabelę Łucjan pn. „Uważna szkoła – trening redukcji stresu dla nauczycieli”. Na koniec uczniowie zwiedzili stoiska wydziałowe, usytuowane w holu głównym Chatki Żaka. Mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną UMCS, porozmawiać ze studentami z różnych kierunków, którzy opowiedzieli, co interesującego dzieje się na ich wydziałach. Reprezentowali oni liczne koła naukowe i organizacje studenckie.

Warto podkreślić, że nasz Uniwersytet od 2008 roku realizuje autorski program współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, w ramach którego oferuje szkołom partnerskim opiekę merytoryczną, organizacyjną oraz możliwość udziału uczniów i nauczycieli w specjalnie organizowanych pokazach, warsztatach czy spotkaniach naukowych. Umowy o współpracy dotychczas podpisało ponad 100 szkół ponadpodstawowych z Polski i zagranicy.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    7 czerwca 2023