XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych

W dn. 12–16 czerwca w Lublinie odbędą się XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, których nasz Uniwersytet jest współorganizatorem. Wydarzenie ma na celu promocję świadomego dawstwa i przeszczepiania narządów.

Na 13 czerwca zaplanowano zawody tenisa stołowego i darta. Tego dnia na Wydziale Ekonomicznym UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, aula III, I p.) odbędzie się również Konferencja pt. „TAK DLA TRANSPLANTACJI”. Wydarzenie otworzy prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką. Następnie z wykładem pt. Przeszczepianie narządów w Polsce wystąpi prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog, współtwórca prekursorskiego zespołu przeszczepienia krzyżowego i łańcuchowego nerek w Polsce). Prelekcję pt. Od pobrania do przeszczepienia narządów wygłosi dr n. med. Mariusz Matuszek z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z kolei wykład pt. Rozwój transplantologii jako wyzwanie naukowe i społeczne dla medycyny sportowej zaprezentuje dr hab. Piotr Gawda, prof. UM, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej UMLub (wicemistrz świata w biegu na 400 m wśród lekarzy).

Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk będzie miała miejsce 14 czerwca o godz. 10:00 na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Lublinie (al. Józefa Piłsudskiego 22). Tego dnia odbędą się również zawody lekkoatletyczne oraz walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Z kolei 15 czerwca będzie można obejrzeć zmagania zawodników w tenisie ziemnym oraz w pływaniu.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego. Organizatorem Igrzysk jest Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym Do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT”.

Zachęcamy wszystkich do udziału w konferencji i kibicowania podczas zawodów sportowych.

Poniżej zamieszczamy Biuletyn informacyjno-metodyczny (nr 1/2020) o roli sportu w rehabilitacji osób w okresie przed- i potransplantacyjnym.

    Aktualności

    Data dodania
    10 czerwca 2024