Wystawa kolekcji „Mini Print Cantabria”

20 października na naszej Uczelni odbył się wernisaż wystawy kolekcji „Mini Print Cantabria”. Wydarzenie było jednocześnie inauguracją Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS, mieszczącej się w nowym gmachu Instytutu Pedagogiki przy ul. Głębokiej 43.

Na mapie kulturalnej Lublina pojawiło się nowe miejsce - Uniwersytecka Galeria Sztuki UMCS, która swoją działalność rozpoczęła wystawą małej formy graficznej z kolekcji „Mini Print Cantabria”, składającej się z grafik fundacji Port Authority Art Fund, prowadzonej przez Faro Cabo Mayor Art Center w Santander w Hiszpanii. Na wystawie zaprezentowano 465 prac kilkuset artystów z 65 krajów. Kuratorami ekspozycji są Andrea Juan oraz Gabriel Penedo Diego.
- Na tej wystawie i w kolekcji znajdują się prace artystów z Polski, m.in. 12 studentów z naszego Wydziału Artystycznego, których nazwiska można odczytać na liście. To wynik projektu „Najlepsi z Najlepszych!”, który realizujemy od 4 lat – zapowiedziała podczas wernisażu dziekan Wydziału Artystycznego UMCS, dr hab. Alicja Snoch-Pawłowska, prof. UMCS i dodała, że motywem przewodnim wystawy są latarnia morska i morze: -Galeria w mieście Santander, którą prowadzą państwo Andrea Juan oraz Gabriel Penedo, mieści się w latarni morskiej. Stąd taki temat przewodni i inspiracja prezentowanych prac. Latarnia morska i morze to hasła, które są rozwijane w różnych realizacjach artystycznych, począwszy od przedstawiających po symboliczne, metaforyczne kolorowe i czarno-białe obrazy. 
Wydarzenie uświetnił koncert Alicji Bator przy akompaniamencie Tomasza Momota.
Wystawa wpisuje się w jubileusz 50. lat kształcenia artystycznego na UMCS.
Ekspozycja będzie dostępna do 20 listopada, można ją zobaczyć od wtorku do piątku w godz. 12.00-15.00.fot. Klaudia Olender

    Aktualności

    Data dodania
    26 października 2022