Wigilia Akademicka 2022

Na przekór mroźnej aurze Chatkę Żaka opanowała ciepła, świąteczna atmosfera. Było wspólne kolędowanie, opłatek i życzenia, zbiórka charytatywna, „sztuka pod choinkę” oraz smaczny poczęstunek.

14 grudnia br. w Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka odbyła się Wigilia Akademicka UMCS. W przedświątecznym spotkaniu udział wzięli: władze rektorskie, pracownicy oraz przedstawiciele studentów. Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego i wspołne kolędowanie.

- Niech te rodzinne święta będą czasem radości, wspólnego kolędowania, cieszenia się sobą, ale i jednocześnie momentem wytchnienia, odpoczynku od tych codziennych problemów, z którymi mierzycie się Państwo na co dzień, pracując na rzecz i dobre imię naszego Uniwersytetu - podkreślał rektor UMCS dr hab. Radosław Dobrowolski - Przed nami rok pełen wyzwań. A jak to zwykle bywa z wyzwaniami i problemami, staramy się radzić sobie z nimi wspólnie, ponieważ na tym polega budowanie wspólnoty akademickiej - w trudnych sprawach jednoczymy się i działamy dla dobrego imienia naszego wspólnego Uniwersytetu. Ładujcie zatem akumulatory, napełniajcie je energią, tak, aby nie zabrakło jej Wam w nadchodzącym 2023 roku, który zapowiada się jako czas bardzo wydajnej pracy – powiedział rektor UMCS.

Życzenia świątecznie złożyła również przewodnicząca Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS Paulina Jamrozik: Chciałabym zwrócić uwagę na to, żebyśmy pamiętali, że po to mamy dwoje oczu i dwoje uszu, aby więcej słuchać, słyszeć i dostrzegać, a nie tylko mówić. A jak już chcemy coś powiedzieć, to przy stole mówmy ludzkim głosem i dzielmy się ze sobą radością i dobrocią – apelowała Jamrozik.

W trakcie imprezy wolontariusze zbierali do puszek dobrowolne datki w ramach koleżeńskiej zbiórki dla dr Magdaleny Barabas z Instytutu Pedagogiki UMCS i jej 18-letniej córki Julki, u której doszło do zatrzymania krążenia, w wyniku którego nastąpiło niedotlenienie mózgu. Od tego czasu nastolatka pozostaje w śpiączce i obecnie przebywa w olsztyńskiej Klinice Budzik. Fundusze zebrane podczas zbiórki koleżeńskiej zostaną przekazane na pomoc w powrocie do zdrowia 18-letniej Julii oraz na bieżące potrzeby rodziny.

Równocześnie hol główny Chatki Żaka zamienił się w prawdziwą galerię sztuki. A wszystko to za sprawą odbywających się Świątecznych Targów Sztuki Studenckiej „Sztuka pod choinkę”, podczas których studenci Wydziału Artystycznego UMCS wystawiają na sprzedaż swoje prace. To doskonała okazja do wsparcia młodej sztuki, ale i do zakupu ciekawego, i z pewnością oryginalnego, prezentu dla siebie i swoich bliskich.

 

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    14 grudnia 2022