Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej po raz kolejny znalazł się wśród uczelni sklasyfikowanych w zestawieniu Webometrics Ranking of World Universities przygotowanym przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą należącą do Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), największą publiczną instytucję badawczą w Hiszpanii.
W lipcowym rankingu nasz Uniwersytet uplasował się na 23 lokacie wśród 408 polskich uczelni ujętych w zestawieniu (klasyfikacja polskich uczelni), 601 pozycji na 6001 wśród uczelni europejskich w klasyfikacji kontynentalnej (w tym na 96 miejscu wśród 2731 ośrodków naukowych w Europie Środkowo-Wschodniej) oraz 1613 pozycji na 11989 wśród uczelni z całego świata (klasyfikacja światowa).
Ranking Web lub Webometrics powstał w 2004 roku. Jest to największy akademicki ranking szkół wyższych oferujący co pół roku niezależne, obiektywne, bezpłatne, otwarte zestawienie mające na celu dostarczanie rzetelnych, wielowymiarowych, aktualnych i użytecznych informacji o wynikach uczelni z całego świata.Jak informowali twórcy rankingu, lipcowa edycja jest zbudowana ze wskaźników uzyskanych w ciągu tego miesiąca, aby zachować aktualność danych. W rankingu pod uwagę brane były takie kryteria, jak: obecność (udostępnianie wiedzy publicznej), widoczność, przejrzystość (zawartość sieci, wpływ), otwartość (najczęściej cytowani badacze), doskonałość (najczęściej cytowane dokumenty, prace, publikacje).
CSIC jest jedną z pierwszych organizacji zajmujących się badaniami podstawowymi w Europie. Została założona w 1939 r. z poprzedniego organu, Junta para la Ampliación de Estudios e Investigaciones Científicas, utworzonego w 1907 r. pod kierownictwem hiszpańskiego laureata Nagrody Nobla, prof. Ramóna y Cajala.
Więcej informacji m.in. o wynikach zestawienia, jego historii i metodologii można znaleźć na stronie Webometrics (link otwiera się w nowym oknie)