Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki” z udziałem dr. Marcina Maciejewskiego z Instytutu Archeologii UMCS, który opowie nam, czym dla archeologa są skarby i jak wygląda ich poszukiwanie.
– „Skarby” to oczywiście jest termin, który znamy, ale w archeologii skarby są czymś zupełnie innym. To dość specyficzne znaleziska archeologiczne. (...) Wiele osób, gdy słyszy, że archeolodzy odkrywają skarby, myśli, że to są jakieś drogocenne przedmioty i że gdy taki skarb odkryją, mogą przejść na zasłużoną emeryturę i zamieszkać w ciepłych krajach. Tak absolutnie nie jest. Szukamy w szczególności skarbów dla nauki, czyli takich znalezisk, które dużo powiedzą nam na temat dawnych społeczności – mówi dr Marcin Maciejewski.
dr Marcin Maciejewski – zatrudniony w Instytucie Archeologii UMCS. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, fenomenu masowego deponowania dóbr i archeologii osadnictwa. Kierownik wielu projektów badawczych oraz autor licznych publikacji naukowych. Obecnie realizuje projekt pn. Biografie skarbów.Wieloaspektowa analiza zespołów przedmiotów metalowych związanych z monumentalnymi konstrukcjami. Studium przypadków z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu OPUS 21 Narodowego Centrum Nauki.
Fot. Bartosz Proll