Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Mykole Grygorowiczowi Krykunowi

24 października 2012 r. w Auli im. prof. dr. Leona Kaczmarka (Wydział Humanistyczny) w obecności władz Uniwersytetu oraz zgromadzonych gości odbyła się uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa prof. Mykole Grygorowiczowi Krykunowi.

Rada Wydziału Humanistycznego UMCS, podzielając wysoką ocenę osiągnięć i zasług prof. dr. hab. Mykoły Grygorowicza Krykuna, emerytowanego profesora Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franka, zawartą w opiniach prof. dr. hab. Leonida Zaszkilniaka z Uniwersytetu Lwowskiego, prof. dr. hab. Feliksa Kiryka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z UMCS, zwróciła się do Senatu UMCS z wnioskiem o nadanie Mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Senat UMCS postanowił nadać tytuł doktora honoris causa prof. dr. hab. Mykole Grygorowiczowi Krykunowi w uznaniu zasług związanych z badaniami nad przeszłością ziem ukrainnych dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w tym Jego współautorstwa pierwszej przygotowanej przez autorów ukraińskich Historii Polski, stanowiącej ważny wkład w dzieło budowania zrozumienia i lepszych relacji Polaków i Ukraińców oraz wieloletnich zasług dla rozwoju współpracy środowiska historyków UMCS z Uniwersytetem Lwowskim.

Promotorem honorowego doktoratu był prof. dr hab. Henryk Gmiterek. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Wydziału Artystycznego UMCS pod dyrekcją ad. I st. Barbary Pazur.

Prof. dr hab. Mykoła Grygorowicz Krykun, wybitny historyk i humanista, badacz dziejów Ukrainy i dawnej Rzeczypospolitej, emerytowany profesor Uniwersytetu Lwowskiego.

Prof. dr hab. Mykoła Grygorowicz Krykun urodził się 9 maja 1932 r., w tragicznych latach wielkiego głodu na Ukrainie. Straciwszy rodziców, od niemowlęcych lat wychowywał się w domu dziecka. Był świadkiem tragicznej epopei dzieci ukraińskich w latach II wojny światowej, którą ostatecznie przeżył w Kazachstanie.

Ukończył studia historyczne na Lwowskim Państwowym Uniwersytecie im. Ivana Franko, podczas których zetknął się ze znakomitym historykiem Dymitrem Pohylewiczem (doktorem honoris causa UMCS). Stał się on Jego naukowym mentorem i ukierunkował zainteresowania badawcze prof. Krykuna na dzieje Podola w XVI – XVIII w. ze szczególnym uwzględnieniem stosunków na wsi.

Od wielu lat związany ze środowiskiem historyków UMCS. Już w 1968 r. ukazał się na łamach „Annales UMCS" Jego artykuł poświęcony osadnictwu w województwie podolskim w końcu XVII w. Na łamach tegoż pisma wiele lat później (2002) opublikował - często dziś cytowany w pracach autorów polskich - artykuł o losach kozackich insygniów hetmańskich przywiezionych w 1665 r. przez Pawła Teterę do Polski. W latach siedemdziesiątych XX w., gdy dostęp do archiwów we Lwowie był utrudniony, podczas wyjazdów badawczych korzystali z Jego pomocy m.in. prof. Ryszard Szczygieł, dr Adam Witusik, prof. Henryk Gmiterek.

Dzięki Jego autorytetowi i kontaktom z pracownikami archiwów i bibliotek lwowskich, naukowcy UMCS mogli dotrzeć do materiałów, do których formalnie droga była zamknięta. Prof. dr hab. Mykoła Grygorowicz Krykun kilkakrotnie uczestniczył w konferencjach organizowanych przez Instytut Historii UMCS. Był recenzentem rozprawy doktorskiej dra Dariusza Wojnarskiego „Szlachta Rusi Czerwonej a wydarzenia na Ukrainie w latach 1648-1659”.

Bogaty dorobek naukowy Profesora Mykoły Krykuna, jest także ważny dla historiografii polskiej. Jego uznana pozycja naukowa wśród historyków Ukrainy, Jego rozległe kontakty z historykami polskimi, jak również rosyjskimi i litewskimi, czynią z Niego badacza o uznanej renomie, oraz postać ważną dla całego środowiska historyków Europy Środkowo-Wschodniej.

    Aktualności

    Data dodania
    25 października 2012