Sukces UMCS w programie NAWA „Profesura Gościnna”

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) rozstrzygnęła pierwszą edycję programu „Profesura Gościnna”. Jest to program, w ramach którego wybitni naukowcy zagraniczni mają możliwość przyjazdu na polskie uczelnie i prowadzenia badań podstawowych oraz działalności akademickiej.

Dzięki staraniom prof. dr. hab. Marka Pietrasia oraz prof. dr. hab. Walentego Baluka na UMCS przyjedzie prof. Georgiy Kasianov z Instytutu Historii i Polityki Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie i Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Należy on do najwybitniejszych ukraińskich historyków podejmujących także tematykę politologiczną, w ostatnich latach polityki historycznej.

Profesor Kasianov będzie prowadził badania i działalność akademicką w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS pod opieką prof. dr. hab. Marka Pietrasia, dyrektora Instytutu oraz prof. dr. hab. Walentego Baluka, zastępcy dyrektora Instytutu oraz dyrektora Centrum Europy Wschodniej. W ramach projektu „Poszukiwanie przeszłości: Polityka historyczna w Zjednoczonej Europie i otoczeniu (aktorzy, działania, skutki/koniec lat 80. - 2020)” profesor będzie m.in. analizował politykę historyczną we współczesnej Europie po 1989 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, w którym prof. dr hab. Marek Pietraś opowiada o planowanej współpracy z prof. Kasianovem i jej znaczeniu dla działalności badawczej Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Stańczak
    Data dodania
    18 grudnia 2020