Studenko-doktorancka Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wschód - nie zawsze Daleki”

W dniach 15-16 marca br. na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się Ogólnopolska studencko - doktorancka Konferencja Naukowa pt. „Wschód - nie zawsze Daleki”, którą zorganizowały wspólnie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych, Koło Naukowe Badaczy Bliskiego Wschodu oraz Koło Naukowe Sympatyków Dalekiego Wschodu.

Fot. Maciej Moczulski

Program składał się z trzech paneli: Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Dalekiego Wschodu, a te z kolei podzielono na sekcje: polityczną, kulturową i społeczną oraz militarną. Udział w konferencji zgłosiło 70 prelegentów, w tym 41 doktorantów. Podczas dwudniowego cyklu spotkań odbyło się 39 wystąpień. Referenci poruszyli intrygujące i różnorodne zagadnienia z punktu widzenia politologa, prawnika, ekonomisty, socjologa oraz kulturoznawcy. Uczestnicy wydarzenia przyjechali z ośrodków naukowych z całej Polski, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Referaty przedstawili również studenci z Wydziału Politologii UMCS oraz z KUL. Na zakończenie każdej z sekcji zadawane były pytania do autorów referatów.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od panelu poświęconego regionowi Europy Wschodniej. Prelegenci przyjrzeli się m.in. obrazowi kampanii prezydenckiej Władimira Putina, feminizmowi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz kwestii praw człowieka na Białorusi. Referenci analizowali również politykę wschodnią Lecha Kaczyńskiego, poddali także ocenie politykę rządu Polski w wymiarze Partnerstwa Wschodniego podczas naszej prezydencji w Radzie UE. Podczas spotkania odbyły się również następujące wystąpienia: „Kwestia językowa a poczucie tożsamości narodowej obywateli Ukrainy”, czy „Twitter rewolucja w ocenie rosyjskojęzycznych mediów mołdawskich”. Panel wschodnioeuropejski zakończył referat z lokalnym akcentem, pt. „Lublin – miasto Wschodu”.

Autorzy wystąpień panelu bliskowschodniego, poruszali przede wszystkim zagadnienie przemian politycznych, w związku z rewolucjami w świecie arabskim. Przedstawili m.in. sylwetkę Bractwa Muzułmańskiego, przeanalizowano program nuklearny Iranu oraz rolę armii tureckiej w systemie politycznym państwa. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać następujących referatów: „Soft Power Kataru”, czy „Izraelski militaryzm jako forma przetrwania w trudnym otoczeniu międzynarodowym”. W sekcji kulturowej znalazły się dość intrygujące tematy, m.in. „Taniec Szeherezady – ewolucja i znaczenie tańca orientalnego w świecie Zachodu” oraz „Koń arabski w kulturze Orientu”.

Drugi dzień konferencji w całości poświęcono Dalekiemu Wschodowi. Prelegenci zapoznali słuchaczy m.in. z polityką zagraniczną Indii, sporem japońsko-rosyjskim o Wyspy Kurylskie, a także kwestią ponownego zjednoczenia na Półwyspie Koreańskim. Referenci przedstawili ciekawe i niejako zapomniane tematy: „Co straszy w Yasukuni, czyli wpływ świątyni na relacje międzypaństwowe w regionie” oraz „Rewolucja w Nepalu – demokratyczne rządy Maoistów ratunkiem dla kraju?”. W sekcji społecznej autorzy wystąpień poddali analizie sytuację kobiet w Japonii, system wartości społecznych wśród wietnamskiej młodzieży, a także historię i rolę chińskich triad. Uczestnicy wysłuchali również następujących referatów: „Problem żółtego niebezpieczeństwa w debacie nad migracją Chińczyków do postradzieckiej Rosji” oraz „System edukacyjny w Chinach podczas Rewolucji Kulturalnej i współcześnie”. Panel zakończyła sekcja kulturowa, w której prelegenci przyjrzeli się zagadnieniu cenzury w chińskim kinie, czy zjawisku e-Gamingu w Korei Południowej. W tej sekcji pojawiły się takie referaty jak: „Relatywizm kulturowy: koncepcja azjatyckich wartości” oraz „Wpływ konfucjanizmu na przedsiębiorczość”.

Organizatorzy konferencji „Wschód - nie zawsze Daleki” zapowiadają jej reedycję. Jednocześnie zapraszają do lektury kolejnego numeru periodyku Wydziału Politologii UMCS „Consensus”, w którym opublikowane zostaną najlepsze referaty wygłoszone podczas dwudniowego spotkania.


    Aktualności

    Data dodania
    17 marca 2012