Spotkanie ze szkołami partnerskimi UMCS

10 stycznia br. w Auli Wydziału Filologicznego UMCS odbyło się spotkanie pn. „Jakiż to chłopiec piękny i młody… Romantyzm w kręgu współczesności”. Mury naszego Uniwersytetu odwiedziło blisko 400 uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich UMCS, m.in. z: Krasnegostawu, Łukowa, Puław, Radomia i Siedlec.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez dr hab. Małgorzatę Rzeszutko, prof. Uczelni, przewodniczącą Zespołu ds. współpracy ze szkołami na Wydziale Filologicznym oraz dr hab. Elżbietę Flis-Czerniak, prof. UMCS i dr Beatę Jarosz.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonali przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich. W imieniu kolegium rektorskiego uczestników przywitał prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS. Podkreślił, że: – Zorganizowane wydarzenie jest pokłosiem powstałego w roku akademickim 2008/2009 Programu Współpracy Instytutu Filologii Polskiej UMCS ze szkołami partnerskimi z Lublina i regionu, który rozwijał się z powodzeniem w następnych latach, gromadząc kolejne szkoły (…). Jestem przekonany, że ciekawy program spotkania przygotowany przez pracowników, studentów i doktorantów Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa znajdzie uznanie w oczach uczestników. Dzisiejsze wydarzenie to tylko jedna z form współpracy i cieszę się, że pomysłów w tym zakresie nie brakuje. Z ramienia władz dziekańskich głos zabrała dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, prodziekan ds. studenckich, która podziękowała organizatorom za stworzenie możliwości spotkania. Dodała, że jest ono wyjątkowe ze względu na jego bezpośredni charakter i ważną tematykę: – Maria Janion, znana badaczka romantyzmu pisała, że jest on dla Polaków pewnym gestem, rytuałem, formą pamięci. Pamięć romantyzmu to nasza pamięć kulturowa, spuścizna, do której stale się odwołujemy. To jeden z czynników mających wpływ na kształt naszej tożsamości. Dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS wyraziła nadzieję, że obecni na spotkaniu uczniowie w niedalekiej przyszłości zostaną studentami Uniwersytetu i będą tworzyć społeczność Wydziału Filologicznego.

Następnie prof. dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, dyrektor Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, wygłosił wykład pt. Tajemnice Świtezi. Po nim uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć projekcję thrillera romantycznego (z 2018 r., w reżyserii Julii i Mai Bui), będącego adaptacją ballady Świtezianka Adama Mickiewicza.

Podczas wydarzenia miało również miejsce podsumowanie „Wielkiego testu o romantyzmie” i wręczenie nagród laureatom. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Drozd, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Na drugim miejscu znalazła się Milena Lis z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, zaś trzecie miejsce zajęła Natalia Łuczkiewicz z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Jury konkursu przyznało również wyróżnienia, które otrzymali: Martyna Grodzicka (IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu), Arkadiusz Materek (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F. D. Kniaźnina w Puławach), Milena Puła (II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie), Emilia Rabijewska (Zespół Szkół w Pionkach) oraz Wiktor Stefaniak (Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie).

Podziękowania i upominki otrzymali również nauczyciele: Anna Maliszewska-Pokrzywa, Anna Kosmowska, Magdalena Jankowska, Małgorzata Berlińska, Aleksandra Gronczyńska, Bożena Żurawicka-Dębska, którzy przygotowywali do „Wielkiego testu o romantyzmie” laureatów i osoby wyróżnione.

Warto dodać, że „Wielki test o..." został zorganizowany już po raz piąty pod opieką dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak, prof. UMCS i dr Beaty Jarosz przez Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX oraz Koło Młodych Dydaktyków, funkcjonujące w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS.

Konkurs został zrealizowany w ramach Grantu Władz Rektorskich i odbył się pod honorowym patronatem rektora UMCS – prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego, dziekan Wydziału Filologicznego UMCS – prof. dr hab. Barbary Hlibowickiej-Węglarz, dyrektora Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS – prof. dr. hab. Arkadiusza Bagłajewskiego oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie – mgr Barbary Rzeszutko.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele studencko-doktoranckich kół naukowych: Koła Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX oraz Koła Młodych Dydaktyków zaprezentowali swoje dotychczasowe działania i aktywności. Wydarzenie zamknęła prelekcja Romantyzm widziany oczami współczesnych młodych ludzi – adaptacje i artystyczne wykonania utworów romantycznych. W tej części spotkania wystąpiła Beata Chmielewska, studentka filologii polskiej, która zaśpiewała i zagrała hymn Juliusza Słowackiego „Smutno mi, Boże” w aranżacji Sanah. Zostały również wyświetlone sondy przygotowane przez oba Koła pod opieką merytoryczną dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak, prof. UMCS i dr Beaty Jarosz, a także klipy wideo z artystycznymi adaptacjami utworów romantycznych w wykonaniu studentów z obu kół i uczniów z: IV LO im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie oraz I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Ci ostatni przygotowali adaptację „Liliji” Mickiewicza w postaci animacji Minecraft, która wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    11 stycznia 2023