Spotkanie z Tomaszem Psonką, dyrektorem Elsevier

23 lutego br. na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyło się spotkanie z Tomaszem Psonką, dyrektorem ds. rozwiązań badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej w wydawnictwie Elsevier.

W wydarzeniu udział wzięli Kolegium Rektorskie UMCS w osobach: prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego, rektora UMCS, prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. dra hab. Wiesława I. Gruszeckiego, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz dra hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. UMCS, prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, a także dziekani poszczególnych wydziałów, dyrektorzy instytutów, kierownicy katedr i pracowni oraz pracownicy naukowi odpowiedzialni za politykę naukową i publikacyjną w naszej Uczelni.

Spotkanie było poświęcone publikacjom naukowym oraz polityce wydawniczej. Dyrektor wydawnictwa Elsevier zaprezentował i omówił dane dotyczące m.in. największych wydawców tj. Springer, MDPI czy Elsevier w zestawieniu z publikacjami polskich instytucji w latach 2010-2021, a także przedstawił wskaźniki naukometryczne i statystyki dotyczące aktywności naszej Uczelni związanych z tworzeniem publikacji naukowych.

- Czwartkowa wizyta to takie pierwsze rozpoznawcze spotkanie. Jesteśmy już umówieni, że niebawem powrócimy do jej kontynuacji w wersji warsztatowej – zapowiedział Rektor UMCS.
- Warto podkreślić, że bardzo dobrze wypadliśmy, jeśli chodzi o wyniki ewaluacyjne. Progres w kierunku zwiększenia jakości naszych prac to właściwa droga do ulepszenia rozpoznawalności naszej Uczelni w obiegu międzynarodowym – dodał.


Tomasz Psonka jest menedżerem z 20-letnim doświadczeniem w szeroko rozumianej branży usług informacyjnych. Zdobywał doświadczenie m.in. w takich firmach jak Konica Minolta, MathWorks (MATLAB, Simulink). Obecnie pracuje w Elsevier jako Dyrektor ds. Rozwiązań Badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pasjonuje go tematyka ewaluacji nauki na poziomie krajowym oraz zarządzanie informacją naukową.

Elsevier to firma zajmująca się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej, a także jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Jest właścicielem i twórcą rozwiązań i narzędzi on-line dla naukowców i pracowników sektora akademickiego. Wśród najpopularniejszych znajdują się: platforma on-line ScienceDirect, naukowa baza danych Scopus, narzędzia SciVal i Mendeley oraz platforma Reaxys.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    23 lutego 2023