Reprezentantki UMCS otrzymały medale za zasługi dla Lublina

Zgodnie z coroczną tradycją, z okazji Dnia Kobiet Prezydent Miasta Lublin uhonorował medalami lublinianki, które przyczyniają się do rozwoju i promocji miasta, a także angażują się w pracę na rzecz mieszkańców Lublina. Niezwykle miło nam poinformować, że wśród laureatek znalazły się panie związane zawodowo z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

„Siła współczesnej kobiety” – pod tym hasłem w czwartek w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Kobiet, podczas której władze miasta wręczyły medale zasłużonym lubliniankom. W tym roku wyróżnienia otrzymało 15 laureatek, przedstawicielek m.in. nauki, kultury, medycyny, sportu, wolontariatu czy mediów.
W tym zaszczytnym gronie znalazły się trzy panie związane z naszym Uniwersytetem: dr Elżbieta Pawlak Hejno, dr hab. Danuta Kępa-Figura, prof. UMCS oraz Wirginia Gieryng-Wójtowicz.

– Kolejny raz Dzień Kobiet stał się okazją do podziękowania mieszkankom Lublina szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz podnoszenia jakości życia w naszym mieście. Jestem niezwykle dumny z tego, że w Lublinie mieszka tak wiele aktywnych, kreatywnych kobiet, które z powodzeniem łączą pracę zawodową i społeczną. Ich potencjał i energia przekładają się na cenne inicjatywy oraz projekty służące całej społeczności miasta. Serdecznie dziękuję za Wasz wkład i życzę dalszych sukcesów oraz nieustającej satysfakcji z podejmowanych działań – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Do problematyki emancypacji kobiet na różnych poziomach i w różnych sferach ich aktywności odnosi się w swoich publikacjach naukowych jedna z nagrodzonych – dr Elżbieta Pawlak-Hejno z Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, polonistka i medioznawczyni. To także organizatorka konferencji naukowych poświęconych m.in. feminizmowi, sufrażystkom, kobietom naukowczyniom, a także inicjatorka Szkoły Współczesnej Uważności- cyklu warsztatów tworzenia reportażu. Jej projekt zdobył m.in. statuetkę Laureata na najlepszą Innowację Społeczną w obszarze przejścia z systemu edukacji na rynek pracy w ramach projektu „Mikro innowację — makro korzyści”:
- Szkoła Społecznej Uważności, czyli umiejętność przekazania wiedzy medialnej, tego jak tworzy się reportaż na działania, które pozwalają rozwijać indywidualne cechy naszych studentek i studentów. To projekt, którego elementy możemy wciąż stosować w dydaktyce i z tego jestem szczególnie dumna – powiedziała.

Z kolei Wirginia Gieryng-Wójtowicz, dyrektorka Centrum Promocji UMCS, na co dzień zajmująca się promocją i popularyzacją nauki, to także z zamiłowania społeczniczka i organizatorka wielu akcji charytatywnych dla mieszkańców Lublina. Podczas pandemii zorganizowała m.in. telewolontariat, angażując do działań 70 wolontariuszy i wolontariuszek:
- Jestem wzruszona i zaszczycona, że znalazłam się w gronie tak wybitnych lublinianek. Zawsze praca społeczna była mi równie bliska, jak ta zawodowa, bo wynika z potrzeby dzielenia się z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Dzięki pracy na Uniwersytecie mam możliwość podejmowania dodatkowych inicjatyw i angażowania większej grupy osób. Tak też było między innymi podczas pandemii, kiedy to z prostej akcji świątecznej, dotyczącej zbierania darów dla podopiecznych DPS-ów zrodziła się potrzeba dużo większa. Dzięki studentom zorganizowaliśmy akcję telewolontariatu, jedynej możliwej formy rozmowy i wsparcia dla osób całkowicie w tamtym czasie odciętych od świata zewnętrznego. Zrodziły się z tego projektu znajomości, które były bezcenne. Docenienie przez Kapitułę moich osiągnięć traktuję jako motywację do podejmowania nowych inicjatyw, zarówno tych społecznych jak i zawodowych. Gratuluję oczywiście wszystkim nagrodzonym, a swój medal dedykuję kobietom, które codziennie udowadniają, że potrafią dokonywać niemożliwego – powiedziała Laureatka.

Medal Prezydenta Miasta Lublin otrzymała również dr hab. Danuta Kępa-Figura, prof. UMCS z Katedry Dziennikarstwa UMCS, badaczka języka komunikacji społecznej, kultury języka, językowych aspektów kultury popularnej, autorka wielu książek i prac naukowych, które upowszechniły w Polsce mediolingwistykę. Prof. Danuta Kępa-Figura zaangażowana jest również w propagowanie poprawności języka w mediach. Od 15 lat współorganizuje konferencje naukowe z cyklu „Współczesne media”. Współpracuje m.in. z Polskim Towarzystwem Komunikacji Społecznej (przewodnicząca sekcji) oraz Polskim Towarzystwem Edukacji Medialnej (członkini zarządu).

Tegoroczne laureatki zostały zgłoszone przez Forum Kobiet Lublina, czyli organ doradczy, opiniotwórczy i pomocniczy w sprawach życia społeczno-gospodarczego oraz kulturalnego Miasta Lublin. Do jego zadań należy m.in. promowanie aktywnego udziału kobiet w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym, działania na rzecz wyrównywania szans kobiet oraz zwiększenia ich partycypacji społecznej czy inicjowanie działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Uroczystość wręczenia wyróżnień poprzedził występ artystyczny w wykonaniu Piotra Selima. Z kolei po spotkaniu odbył się krótki panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek Forum Kobiet Lublina, w tym Redaktor Naczelnej TV UMCS, Grażyny Stankiewicz, podczas którego zostały poruszone tematy: „Siła współczesnej kobiety – skuteczność, potencjał” oraz „Zdrowie współczesnej kobiety – możliwości i zagrożenia”.

Dzień Kobiet to również dobra okazja, by przypomnieć, że kobiety stanowią ponad połowę mieszkańców Lublina.
- Bez wspaniałych kobiet Lublin nie byłby taki sam – podsumował prezydent Krzysztof Żuk.

Wszystkim Paniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Fot. UM w Lublinie

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    8 marca 2024