Premiera spektaklu „Ekspedycja Mrożek”

Premiera spektaklu „Ekspedycja Mrożek” odbyła się 15 lutego 2014 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka”. Pokazy popremierowe miały miejsce dzień później. Sztuka powstała na zamówienie Akademickiego Centrum Kultury UMCS. Początkowo miała to być inscenizacją dramatu „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, jednak po śmierci pisarza zmieniono zamysł. Postanowiono, że spektakl będzie nawiązywał do różnych dzieł literackich Mrożka. Przede wszystkim czerpano z dramatów: „Zabawa”, „Rzeźnia” i „Na pełnym morzu”. Jednak nie zabrakło też innych gatunków i utworów, np. fragmentów „Dzienników” i „Donosów”. W ten sposób powstała „Ekspedycja Mrożek”.

Koncepcję sztuki stworzyła Joanna Lewicka i to właśnie ona zajęła się reżyserią. W obsadzie znalazło się trzech aktorów, którzy wcześniej wspólnie wzięli udział w przedstawieniu pt. „Zły”. Są to: Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski i Dariusz Jeż. Nad opracowaniem muzycznym sztuki pracował Łukasz Jemioła, natomiast kostiumami zajęła się Ela Bruzda.

Sztuka, tak jak i twórczość Mrożka, jest ponadczasowa i uniwersalna. Porusza temat dążenia do wolności, jej iluzji i kłamstwa. W sposób prześmiewczy i ironiczny ukazuje wady ludzi i społeczeństw. Dowodem tego jest publiczność, która często reagowała śmiechem na to, co działo się na scenie.

Niegdyś „Chatka Żaka” była bardzo zaangażowana w działalność teatralną. Spektakl ten ma być przełomem, gdyż jest to pierwsza od lat produkcja teatralna ACK.

Tekst i zdjęcia - Magdalena Zalewska

    Aktualności

    Data dodania
    17 lutego 2014