Premiera filmu „Granatowy zeszyt”

19 grudnia 2013 r. w kinie „Muranów” w Warszawie odbyła się premiera filmu „Granatowy zeszyt” autorstwa Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk – reżysera filmowego, scenarzystki i dziennikarki oraz adiunkta ze stopniem doktora habilitowanego w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Fot. Kaja Kurczuk

„Granatowy zeszyt” to pełnometrażowy autorski dokument, opowiadający o twórczości wybitnego polskiego kompozytora, Witolda Lutosławskiego (1913-1994). Kluczem do odczytania twórczości artysty jest tytułowy granatowy zeszyt - jego notatnik - który, jak cała spuścizna po Lutosławskim, znajduje się w zbiorach Fundacji Paula Sachera w Bazylei. „Granatowy zeszyt” to film, który przedstawia nie tylko wielkiego artystę ale i człowieka. Leszek Możdżer, pianista i kompozytor wprowadza widza w muzyczny świat Witolda Lutosławskiego, a zarazem jest autorem muzyki ilustracyjnej do filmu. O Witoldzie Lutosławskim opowiadają także wybitni muzycy i kompozytorzy, m.in.: Irena Santor, Anne Sophie Mutter, Krystian Zimerman, Steven Stucky Krzysztof Jakowicz, Antoni Witt, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Jery Kordowicz, a także Julia Hartwig i Krzysztof
Zanussi oraz członkowie rodziny.

W filmie, którego reżyserem i autorką scenariusza jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk wykorzystano archiwum W. Lutosławskiego znajdujące się w Fundacji Paula Sachera w Bazylei, fotografie oraz materiały archiwalne TVP i Polskiego Radia.

W uroczystej premierze filmu „Granatowy zeszyt” uczestniczyła m.in. prof. sztuk muz. Urszula Bobryk – Prorektor ds. Studenckich UMCS.

scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk,
zdjęcia: Paweł Banasiak, Tomasz Michałowski
dźwięk: Jacek Kwiatkowski
montaż: Tadeusz Sosnowski
muzyka: Witold Lutosławski, Leszek Możdżer
konsultacja muzyczna: prof. Henryk Kuźniak
kierownictwo produkcji: Anna Chruścicka
Producent: Leszek Bodzak
produkcja: AURUM FILM, TVP S.A., Lightcraft, Taskovski Films LTD

    Aktualności