"Pokazać światu siłę"- ukraińscy judocy w obiektywie

27 lutego br. w nowej siedzibie Centrum Historii Sportu w Lublinie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Pokazać światu siłę. Kadra narodowa Ukrainy w judo osób niesłyszących” autorstwa Arkadiusza Zawadzkiego. To ekspozycja zamkniętych w dynamicznych kadrach emocji, determinacji oraz walki o marzenia, jakie towarzyszyły ukraińskim zawodnikom podczas przygotowań do udziału w Igrzyskach Osób Niesłyszących w brazylijskim Caxias do Sul.

W wernisażu udział wzięli m.in.: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS; dr Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin; Vasyl Jordan, konsul Ukrainy w Polsce; Oleksandr Zemechev, delegat techniczny Sportowej Federacji Głuchych Ukrainy z Kijowa; przedstawiciele gospodarza obiektu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Bystrzyca”: Izabela Czernicka-Białowąs oraz Waldemar Laskowski; Wojciech Stempurski, prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących oraz dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS, mecenas i pomysłodawca całego przedsięwzięcia, a także przedstawiciele środowiska sportowego i akademickiego oraz kulturalnego miasta Lublin. Kadrę narodową Ukrainy w judo osób niesłyszących reprezentowała Julia Mozyrev-Skala, manager ekipy.

— To dla nas bardzo symboliczne i ważne w tych trudnych czasach. Bo dzięki takim wydarzeniom po raz kolejny możemy zwrócić uwagę na Ukrainę, a sport jest tego ważną częścią, gdy rosyjska agresja zabija utalentowanych ukraińskich sportowców – powiedziała menadżerka Sportowej Federacji Głuchych Ukrainy, Julia Mozyreva Skala.

— Ekspozycja „Pokazać światu siłę” przedstawia chwile związane z pobytem zawodników ukraińskiej Kadry Narodowej w Judo Osób Niesłyszących na UMCS-ie, ich emocje oraz determinację, związane z osiągnięciem celu, jakim był udział w Igrzyskach. Jest jednocześnie obrazem międzynarodowej solidarności, która wyznacza nowe ścieżki w budowaniu wzajemnej historii obu narodów — podkreślił dr Tomasz Bielecki, prof. Uczelni, dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS i pomysłodawca przedsięwzięcia. To przede wszystkim dzięki jego inicjatywie ukraińscy sportowcy mogli znaleźć w Lublinie bezpieczne schronienie i dobre warunki do ćwiczeń w kluczowym okresie przygotowań.

Dzięki pełnej koordynacji działań oraz wspólnym inicjatywom władz, pracowników i studentów UMCS, doszło do spotkania reprezentacji Ukrainy wraz z całym sztabem szkoleniowym w Centrum Kultury Fizycznej UMCS. Podczas dwutygodniowego pobytu ukraińscy judocy prowadzili treningi w nowoczesnych obiektach CKF UMCS, m.in. w sali sportów walki czy sali treningu funkcjonalnego z systemem PRAMA PAVIGYM. Zakwaterowanie zawodnikom i trenerom zapewnił Dom Studencki Kronos, a wyżywienie Stołówka Akademicka UMCS „Trójka” i „Bazylia”, z kolei Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji nieodpłatnie udostępnił im obiekty Aqua Lublin. Oprócz ćwiczeń reprezentacja mogła integrować się ze społecznością akademicką, dla wielu z nich Lublin stał się w tym trudnym czasie drugim domem i miejscem, w którym bez ograniczeń mogli rozwijać swoje sportowe pasje.

Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski przywołał wspomnienia związane z tym okresem i podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie: — Z wielką otwartością przyjęliśmy ich i zaopiekowaliśmy się nimi. Mówię o tym w liczbie mnogiej, bo to zasługa całej społeczności akademickiej UMCS oraz naszego miasta. Tak jak Lublin otwarty jest na potrzeby Ukraińców, tak nasz Uniwersytet wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom i im sprostał. Nasz wspólny wysiłek nie poszedł na marne, bo ukraińscy judocy zdobyli na Igrzyskach złoty medal — podkreślił Rektor UMCS.

Arkadiusz Zawadzki, autor zdjęć przedstawionych na wystawie, uwiecznił moment treningów reprezentacji narodowej Ukrainy. Każdy jego kadr przedstawia emocje, pokonywanie granic i ogromną siłę charakteryzującą zawodników: — To była niesamowita możliwość doświadczenia, tego jak atleci pokonują swoje bariery, dążąc ku doskonałości. Będąc tam razem z nimi, pośrodku fruwających w powietrzu ciał, obserwując wszystko z perspektywy ziemi, czułem się przez chwilę częścią tej niezwykłej drużyny – powiedział fotograf. - Chciałbym tą wystawą oddać hołd niesamowitym zawodnikom Reprezentacji Narodowej Ukrainy w judo dla niesłyszących, prawdziwych wojowników, którzy dla mnie stali się prawdziwą inspiracją do rozwoju w wielu aspektach mojego życia — dodał.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Kultury Fizycznej UMCS, Centrum Promocji UMCS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie oraz lubelskie Centrum Historii Sportu. Partnerami wystawy są: OIRP Lublin, Akademia Odkrywców Sportu UMCS oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego.

Ekspozycja będzie dostępna dla odwiedzających do 27.03.2023 r.
Serdecznie zapraszamy!

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    3 marca 2023