Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
21 lutego miało miejsce oficjalne otwarcie Muzeum Badań Polarnych w Puławach (w siedzibie dawnego Wydziału Zamiejscowego UMCS). To pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie w Puławach swego czasu działało wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Z ramienia naszej Uczelni podczas uroczystego otwarcia MBP w Puławach obecni byli m.in.: rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski; prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Wiesław Gruszecki; prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska; kanclerz Grażyna Elżbieta Fiok, a także naukowcy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku: prof. Irena Pidek; prof. Wojciech Zgłobicki; prof. Jerzy Nawrocki; dr hab. Jan Rodzik, prof. UMCS; dr hab. Sławomir Terpiłowski, prof. UMCS; dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS oraz dr Monika Szkarłat z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji i emerytowani pracownicy Uczelni, m.in. prof. Marian Harasimiuk (rektor UMCS w latach 1999–2005).
Na wydarzeniu obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, m.in.: wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski; członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban; starosta puławski Danuta Smaga; przewodniczący rady powiatu Janusz Wawerski oraz wicestarosta Leszek Gorgol.
Podczas otwarcia zaprezentowano wystawę poświęconą historii wypraw polarnych. Jej głównym elementem jest oryginalny ponton w przeszłości używany przez polskich polarników. Na wystawie można również zobaczyć m.in. skuter śnieżny i śmigłowiec z dawnych misji (wykorzystywany w 1979 r. w badaniach Antarktydy Wschodniej).
Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma na celu m.in. upowszechnianie wiedzy na temat badań polarnych i udziału polskich naukowców w ich rozwoju oraz działania edukacyjne, naukowe i wydawnicze. Puławskie muzeum ma być miejscem spotkań środowiska polskich polarników, np. podczas organizowanych sympozjów i konferencji. Ma także stanowić przestrzeń do gromadzenia unikatowych pamiątek z wypraw oraz krajowych i zagranicznych badań polarnych.
Warto wiedzieć, że pierwsza wyprawa polarna UMCS była zorganizowana we współpracy z Instytutem Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego i wyruszyła z Lublina 24 czerwca 1986 r. Pracownicy UMCS od lat z sukcesami prowadzą badania na stacji polarnej Calypsobyen na Spitsbergenie.
Należy dodać, że MBP w Puławach zostało powołane 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. Województwo Lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fot. Bartosz Proll