Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej powołano Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu. Jego celem jest gromadzenie, porządkowanie, opracowywanie, digitalizacja oraz udostępnianie w formie elektronicznej dokumentacji oraz prowadzenie badań naukowych dotyczących dziejów lubelskiego sportu i turystyki. Porozumienie w tej sprawie podpisali 21 maja 2013 r. Prezydent Krzysztof Żuk i Rektor UMCS Stanisław Michałowski.

- To ważna inicjatywa dla naszego miasta. Tym bardziej, że historię lubelskiego sportu odtwarzać będziemy wspólnie z największym w Lublinie Uniwersytetem - powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Centrum powstało przy Instytucie Historii UMCS. Miasto Lublin i Uniwersytet bedą wspólnie promować jego działalność. Naukowcy apelują do mieszkańców miasta o przekazywanie swoich sportowych archiwów. W ten sposób budowana bedzie kolekcja, która udokumentuje sportową historię Lublina. - To miejsce na materiały z domowych kolekcji, którymi nie jest zainteresowane Archiwum Państwowe, a właścicielom trudno jest je wyrzucić. Nasze Centrum pomoże ocalić je od zapomnienia - powiedział prof. Dariusz Słapek, Dyrektor Instytutu Historii.

Materiały można przynosić do Instytutu Historii UMCS, który mieści się przy placu M. Curie-Skłodowskiej 4a w Lublinie. - Będzie to także doskonały materiał do badań dla naszych naukowców. Powstanie z tego na pewno nie jedna praca magistersta - powiedział Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

    Aktualności