IV Dzień Jakości Kształcenia z artystycznym akcentem

Oferta edukacyjna UMCS – perspektywy rozwoju – to hasło IV Dnia Jakości Kształcenia, którego gospodarzem był tym razem Wydział Artystyczny UMCS. Podobnie jak w poprzednich edycjach, idea wydarzenia opierała się na wymianie dobrych praktyk poprzez udział w wykładach i dyskusjach, a także dzielenie się doświadczeniami i ciekawymi inicjatywami z zakresu poruszanej tematyki. Nie zabrakło także artystycznych akcentów – występu muzycznego i niespodzianek związanych z, przypadającymi w tym dniu, mikołajkami.

W IV Dniu Jakości Kształcenia wzięli udział m.in. dziekani, prodziekani, przedstawiciele wydziałowych zespołów ds. jakości kształcenia i zespołów programowych, pracownicy administracyjni odpowiedzialni za jakość kształcenia, doktoranci oraz inne zainteresowane osoby. Organizatorem przedsięwzięcia było Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS oraz Wydział Artystyczny pod patronatem prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej, która tradycyjnie otworzyła spotkanie, witając licznie zgromadzonych.
– Dzisiejsza data i miejsce to nieprzypadkowe zestawienie. Patrząc na korytarze Wydziału Artystycznego, na te piękne obrazy utrzymane w kolorystyce zielono-czerwonej , ten czas jest jak najbardziej uzasadniony. IV Dzień Jakości Kształcenia to okazja do tego, aby porozmawiać o naszej ofercie edukacyjnej i perspektywach rozwoju, szczególnie w kontekście studiów II stopnia. Przejście między studiami I i II stopnia to niezwykle ważne zagadnienie, szczególnie teraz, kiedy studenci po ukończeniu studiów I stopnia nierzadko decydują się na zrobienie przerwy w dalszym kształceniu lub całkiem rezygnują z podjęcia studiów II stopnia. Taką tendencję obserwujemy teraz na polskich uczelniach. Warto zatem rozmawiać na ten temat w szerszym gronie. Konsekwencją naszych rozmów będą propozycje konkretnych rozwiązań dla dziekanów i poszczególnych wydziałów – powiedziała prof. dr hab. Dorota Kołodyńska.

Głos zabrali także przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Artystycznego UMCS: dr hab. szt. Alicja Snoch-Pawłowska, prof. UMCS oraz dr hab. szt. Alicja Kupiec, prof. UMCS. Dziekan WA przybliżyła zebranym historię Wydziału oraz przedstawiła podejście do jakości kształcenia z perspektywy edukacji artystycznej, która ze względu na swoją specyfikę jednak różni się od tej stricte naukowej. - Metodologia naszych działań, naszej twórczości artystycznej jest inna. Oprócz tego, że realizujemy zajęcia dydaktyczne, widzimy się ze studentami także na koncertach, popołudniowych próbach czy wystawach artystycznych. Kształcenie studentów pod okiem artystów ma trochę inny wymiar. Ważne są tu: aspekt wyobraźni, przestrzeń wolności twórczej, a także troska, tolerancja i akceptacja. Mogę powiedzieć z dumą, że nasi studenci potwierdzają, że taka atmosfera panuje na naszym wydziale – powiedziała dr hab. szt. Alicja Snoch-Pawłowska, prof. UMCS i zaznaczyła, że dowodem wysokiej jakości kształcenia na WA są liczne osiągnięcia studentów i ilość zdobytych stypendiów – w tym roku na 21 stypendiów zdobytych na UMCS, ponad 2/3 należy do studentów WA. – Można powiedzieć, że są państwo w siedzibie jakości kształcenia naszej uczelni – dodała.

Kluczowym punktem wydarzenia było wręczenie wyróżnień Homo didacticus – dla nauczycieli akademickich najlepiej ocenionych przez studentów w semestrze letnim 2022/23. Dyplomy otrzymało ponad czterdzieści osób ze wszystkich wydziałów uczelni.

Otwarcie konferencji zwieńczył występ muzyczny studentów kierunku jazz i muzyka estradowa. A zaraz po nim odbyła się pierwsza część wystąpień odnoszących się do hasła tegorocznej konferencji. Agata Borycka z Biura ds. Analiz Jakości Kształcenia Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów w prezentacji „Dlaczego studenci wybierają studia w UMCS”, przedstawiła analizę danych uzyskanych w badaniach skierowanych do studentów pierwszego stopnia. Alicja Borzęcka-Szajner, dyrektor Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów opowiedziała o efektach uczenia się, z kolei dr Jolanta Rodzoś, prof. Uczelni, pełnomocnik rektora ds. jakości kształcenia i jednocześnie dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej poruszyła temat tradycyjnej pracy dyplomowej i zmian w egzaminach na studiach pierwszego stopnia.

Po przerwie na kawę druga część spotkania rozpoczęła się od tematyki związanej ze współpracą uczelni z biznesem. Mgr szt. Michał Ćwiek, koordynator i współtwórca projektu „Match” opowiedział m.in. o tym, jak nawiązać współpracę studentów z lokalnymi firmami i jakie korzyści z tej sytuacji mają obie strony. A także o tym, jak kontrolować proces i jak prowadzić projekty, aby zostały faktycznie wdrożone na rynku. Wystąpienie poruszało te kwestie roli firm, uczelni, studentów i Urzędu Miasta oraz konkretnych przeprowadzonych realizacji. Następnie Urszula Wojtczak-Kokoszkiewicz przedstawiła analizę danych jakościowych uzyskanych w badaniu skierowanym do osób kończących studia I stopnia nt. planów i oczekiwań studentów wobec studiów II stopnia. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny pt. „Jak kształtować ofertę studiów II stopnia?”, który poprowadziła prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS.

Równolegle do konferencji odbywały się warsztaty adresowane przede wszystkim do nauczycieli akademickich UMCS, mające na celu podniesienie ich kompetencji dydaktycznych. Uczestnicy szkolili się m.in. z wykorzystania mediów społecznościowych do promocji Uniwersytetu, z emisji głosu w mowie, doświadczenia Virtual Reality oraz aktywizmu i praktyk animacyjnych.

Podczas wydarzenia nie zabrakło mikołajkowych niespodzianek przygotowanych przez pracowników i studentów Wydziału Artystycznego, które sprawiły, że ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    8 grudnia 2023