Future in Lublin – akademickie miasto przyszłości

13 czerwca w samym sercu miasteczka akademickiego - ACKiM UMCS „Chatka Żaka” odbyła się konferencja pn. „Feature in Lublin – Akademickie Miasto Przyszłości”, organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Lublin. Celem inicjatywy było wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych w wyborze dalszej drogi edukacyjno-zawodowej i zapoznanie ich z ofertą lubelskich uczelni wyższych.

Poniedziałkową konferencję „Feature in Lublin – Akademickie Miasto Przyszłości” zainaugurował dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania:

- W Lublinie jest praca, mamy też świetne uczelnie – wyliczał dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. - Jesteśmy dumni, że miasto Lublin zainwestowało w ostatnich latach około 5 mld złotych ze środków unijnych, ale nasze uczelnie zainwestowały w Lublinie w swoją bazę około 3 mld, i to nie jest wszystko. Dzisiaj nasze kampusy uniwersyteckie przypominają place budowy, tam ciągle coś się dzieje. Mamy naprawdę świetne uczelnie, nasi naukowcy współpracują z całą Europą, a nawet i światem – dodał.

Po prelekcji pt. "Gotowi na przyszłość? Kompetencje i umiejętności, które pomogą odnaleźć się na współczesnym rynku pracy", swoje oferty zaprezentowały lubelskie uczelnie wyższe. Wśród nich jako pierwszy wystąpił UMCS, przedstawiając swoją ofertę kształcenia, nowe, innowacyjne, wyróżniające się kierunki studiów oraz specjalizacje.

- Jesteśmy bardzo dumni z Lublina, bo to miasto ma wielki potencjał. W strategii miasta obok zielonego Lublina, metropolitalnego, kreatywnego, jest Lublin akademicki i przedsiębiorczy. I my jesteśmy takim miastem akademickim, ściągamy studentów zarówno z Polski, jak i zza granicy - powiedział Kamil Konieczny, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Lublin XVI kadencji.

Ciekawym punktem programu był również „Panel absolwentów” – panel dyskusyjny z udziałem absolwentów lubelskich uczelni, zatrudnionych w różnych sektorach gospodarki.
Konferencji towarzyszyły targi kariery, stoiska partnerów wydarzenia i kół naukowych oraz Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem dr Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin.


Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    15 czerwca 2022