Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
22 kwietnia br. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, po raz pierwszy po pandemicznej przerwie, miały miejsce obchody Dnia Ziemi, międzynarodowego święta, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Odpowiedzialni za środowisko”.
Wydarzenie uroczyście zainaugurowali rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz dziekan WNoZiGP dr Jolanta Rodzoś. Wstępem do obchodów tego wyjątkowego dnia było zorganizowane 21 kwietnia seminarium naukowe poświęcone ochronie przyrody na Roztoczu.
Dzień Ziemi na UMCS obfitował w atrakcje. Były one skierowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz środowiska akademickiego. W ofercie programowej znalazło się m.in. 10 wykładów wygłoszonych przez naukowców z UMCS, leśniczych z Baligrodu i pracowników Roztoczańskiego Parku Narodowego, oraz 29 różnorodnych warsztatów, w tym gier terenowych, np. „Trzeci wymiar mapy”, „Zaprojektuj swoje miasto”, „Odpady elektroniczne i elektryczne – bogactwo surowców” czy „Geo-sekrety Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej”. Zorganizowano także dwa laboratoria, wystawę fotografii „Roztocze i Puszcza Solska z lotu ptaka” oraz liczne pokazy i prezentacje w pawilonach wystawienniczych. Każdy uczestnik otrzymał sadzonkę drzew leśnych, przekazaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.
Obchody Dnia Ziemi na UMCS zostały objęte patronatem honorowym przez JM Rektora UMCS, Poleski i Roztoczański Park Narodowy, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Partnerzy wydarzenia to Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Fundacja Dla Przyrody, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Piekarnia-Cukiernia Marcin Orlikowski.
Fot. Bartosz Proll