Debata podsumowująca 100 dni rządu

13 marca br. na Wydziale Politologii UMCS odbyła się debata podsumowująca 100 dni rządu. Trzecią edycję Lubelskiej Debaty Politycznej zorganizowało Politologiczne Koło Naukowe UMCS. W spotkaniu udział wzięli: Stanisław Żmijan (Platforma Obywatelska), Henryk Smolarz (Polskie Stronnictwo Ludowe), Michał Kabaciński (Ruch Palikota) oraz Jacek Czerniak (Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Pytania podzielono na 5 bloków tematycznych:

Co się udało, a co nie udało przez 100 dni rządów Premiera Donalda Tuska? Czy Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz to ,,właściwy człowiek na właściwym miejscu’’? Jakie jest obecne stanowisko rządu w sprawie ACTA? Jak nazwać pomysł podwyższenia wieku emerytalnego do 67 roku życia: reforma czy antyreforma? EURO 2012 - Nowy rozkład jazdy i użycie wszystkich składów pociągów usprawniły ruch na kolei - czy możemy uznać to za sukces?

Trudności z odpowiedziami pojawiły się już przy pierwszym pytaniu o sukcesy i porażki rządu. Michał Kabaciński z Ruchu Palikota zaznaczył: „To będzie problem” i kontynuował wyliczanie potknięć rządzących. Henryk Smolarz z PSL, miał natomiast problem z wskazaniem porażek, ponieważ w działaniach koalicji dostrzegał w większości same sukcesy. Według posła SLD, jedynym sukcesem jaki można przypisać obecnej partii rządzącej jest ponowna wygrana w wyborach parlamentarnych.

Posłowie debatowali również nad ustawą zwiększającą wiek emerytalny do 67 roku życia. Przedstawiciel PSL wyraził zaniepokojenie faktem, iż młodzi ludzie nie są zainteresowani debatą nad reformą, która tak naprawdę to ich najbardziej dotknie: „Młodzi ludzie nie zajmują się tym, bo muszą szukać pracy” – odpowiedział Kabaciński. „A ja przypomnę, że Ruch Palikota popiera wydłużenie wieku emerytalnego” – ripostował Jacek Czerniak z SLD.

Podsumowując dotychczasowe działania rządu, opozycja nie szczędziła krytyki. Przedstawiciel PO - Stanisław Żmijan zaznaczył: „Jest determinacja w przeprowadzaniu reform. Pojawiły się jednak potknięcia w obszarze komunikacji społecznej. Mówię np. o sprawie ACTA”.

Podczas spotkania zgromadzeni studenci pytali między innymi o reformę KRUS, legalizację miękkich narkotyków, bezpieczeństwo cybernetyczne Polski po atakach grupy Anonymous na strony rządowe, emerytury obywatelskie, inwestowanie w odnawialne źródła energii, nowelizację ustawy antyaborcyjnej, czy podatek liniowy.

    Aktualności

    Data dodania
    14 marca 2012