70 lat minęło jak jeden dzień… czyli PRL-owskich wspomnień czar

12 grudnia 2013 r. na Wydziale Politologii UMCS Politologiczne Koło Naukowe zorganizowało przedsięwzięcie składające się z kilku etapów, z których każdy bezpośrednio odnosił się do jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a tym samym do okresu PRL, w którym powstał Uniwersytet.

Fot. Elżbieta Szulc-Wałecka

Pierwsza część niniejszego projektu składała się z debaty odnoszącej się do życia mieszkańców Lublina oraz działalności Uniwersytetu w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W debacie udział wzięli prof. zw. dr hab. Iwona Hofman, dr hab. Wojciech Sokół, prof. nadzw., opiekun Politologicznego Koła Naukowego, Sławomir Grzechnik - Kierownik Działu Zbiorów Sztuki Realizmu Socjalistycznego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Monika Januszek - Specjalista ds. promocji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, prof. dr hab. Ewa Maj, Kierownik Zakładu Myśli Politycznej na Wydziale Politologii UMCS, prof. zw. dr hab. Jan Jachymek, dr hab. Alicja Wójcik, prof. nadzw., dr hab. Stefan Stępień, prof. nadzw., oraz Leszek Wiśniewski - Telewizja Polska.

Każdy uczestnik debaty mógł wysłuchać wspomnień starszych profesorów, który rozpoczynali pracę, gdy UMCS był bardzo młodym Uniwersytetem, oraz obejrzeć ciekawą wizualizację, jak dane miejsca w Lublinie wyglądają teraz, a jak wyglądały 30-40 lat temu (np. al. PKWN w latach 70., a ul. Głęboka teraz lub plac Bolesława Bieruta w latach 80., a plac Isaaca Singera dziś).

Część druga składała się z wystawy obrazującej życie społeczno-polityczne w PRL, zaprezentowanej w salach Wydziału Politologii UMCS. Wystawa odnosiła się głównie do plakatów z okresu lat 50. PRL, które zostały udostępnione przez Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, oraz rzeczy domowego użytku, chociażby Radio „Szarotka”, album o Lublinie z lat 80., domofon z lat 70. czy statut PZPR. W atmosferę wystawy o PRL idealnie wkomponowała się muzyka z tamtych lat oraz puszczany przez studentów film fabularny z Lublinem w tle (z roku 1971) „150 na godzinę” w reż. Wandy Jakubowskiej.

Trzecią część niniejszego projektu obejmował konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjalnych z zakresu tematyki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Sprawozdanie Politologicznego Koła Naukowego

 

    Aktualności