Wystawa "Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego"

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS oraz Muzeum UMCS w Lublinie zapraszają na wystawę pt. „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w holu przed wejściem głównym do Wydziału Filologicznego (plac M. Curie-Skłodowskiej 4 a) 9 października 2023 r. (poniedziałek) o godz. 11.00.

Wystawę przygotował dział naukowy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pod kierunkiem prof. Roberta Gawkowskiego. Scenariusz ekspozycji został oparty o diariusz rowerowej podróży, jaką latem 1897 r. odbył v-prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów Antoni Klemens Fertner (1849–1915) wraz ze swoim 14-letnim synem, Stasiem. Bohaterzy zachowanej w rękopisie relacji z rozpoczętej w Warszawie peregrynacji dotarli m.in. do Lublina i Puław. Staś opisywał odwiedzane miejsca i stąd w opisie podróży pojawiają się ciekawe wątki lubelskie.

Wystawę uzupełniają inne akcenty lubelskie nawiązujące do dwóch wcześniejszych ekspozycji przygotowanych przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu, a poświęconych początkom kolarstwa w Lublinie oraz międzywojennym Biegom Dookoła Polski, które związane były z Lublinem. Atrakcją wystawy będzie oryginalny bicykl stanowiący własność wielkiego miłośnika kolarstwa Pana Łukasza Śmiecha, jak również rower, który służył przez długie lata prof. Jerzemu Bartmińskiemu z UMCS.     

Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności

    Autor
    Anna Dubis
    Data dodania
    3 października 2023