Postaci historyczne w powieściach Henryka Sienkiewicza. Wizjoner przeszłości. 2016 Rok Henryka Sienkiewicza.

Wystawa przybliża historyczne postaci, które pojawiają się w powieściach Henryka Sienkiewicza.

            25 listopada 2016 r.    w sali Muzeum UMCS odbędzie się otwarcie wystawy „Postaci historyczne w powieściach Henryka Sienkiewicza. Wizjoner przeszłości”.

            Prezentowana wystawa wpisuje się w całoroczne obchody Roku Sienkiewicza.
W całej Polsce w ciągu 2016 r. odbywały się różnego rodzaju imprezy organizowane przez instytucje kultury. Największy zasięg i rangę miało „narodowe czytanie Sienkiewicza”,
w które zaangażowali się wybitni polscy aktorzy. Sienkiewicza czytała też para prezydencka. W Lublinie Wojewódzka Biblioteka im. H. Łopacińskiego przygotowała sceny teatralne dialogów z Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Tu trzeba przypomnieć, że właśnie za Quo vadis Sienkiewicz został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1905 r. W cykl imprez kulturalnych promujących twórczość Henryka Sienkiewicza włącza się na zamknięcie Roku Sienkiewicza również Muzeum UMCS.

            Cel, jaki postawili sobie organizatorzy tej ekspozycji, to przybliżenie publiczności wizji przeszłości, którą kierował się Henryk Sienkiewicz pisząc swoje powieści historyczne. Bardzo często koloryzował opisując postaci i wydarzenia, ale to podyktowane było zapotrzebowaniem społeczeństwa, które oczekiwało opisów chwały polskiego oręża. Ale pisał jednocześnie, że ojczyznę należy miłować nade wszystko i myśleć o jej szczęściu. Pierwszym obowiązkiem prawdziwego patrioty jest czuwać nad tym, by idea jego Ojczyzny nie tylko stanęła w przeciwieństwie do szczęścia ludzkości, lecz by stała się jedną z jego podstaw. Innymi słowy, hasłem wszystkich patriotów powinno być: przez Ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla Ojczyzny przeciw ludzkości. Cytat pochodzi z jego przemówienia
w trakcie uroczystości odbierania Nagrody Nobla.

            Spośród licznych postaci pojawiających się w powieściach organizatorzy wystawy skupili się wyłącznie na postaciach autentycznych. W miarę możliwości poszukiwano odpowiedniej ikonografii charakteryzującej poszczególne postaci. Wystawa zawiera również liczne fragmenty powieści historycznych, które malują postaci.

            Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że ta wystawa zachęci odwiedzających Muzeum UMCS do sięgnięcia ponownie po historyczne powieści Henryka Sienkiewicza.

            Wystawa czynna będzie do 5 stycznia 2017 r. Wstęp, jak zwykle w Muzeum UMCS, wolny. Serdecznie zapraszamy.

                                                                                                                                  Jerzy Kasprzak

    Aktualności

    Autor
    Jerzy Kasprzak
    Data dodania
    25 listopada 2016