Spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską – wywiad „Pacjent zero”

Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS zaprasza na spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską, poświęcone książce „Pacjent zero”. Dr Ilona Dąbrowska z Katedry Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS przeprowadziła wywiad-rzekę z żoną pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z wirusem SARS-CoV-2. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2022 roku w kawiarni-księgarni Między Słowami o godzinie 17:00 przy ul. Rybnej 4 w Lublinie.

odczas spotkania dr Ilona Dąbrowska opowie o przygotowaniach do wywiadu z Justyną Polaczek, żoną pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z koronawirusem. Podzieli się również swoimi refleksjami na temat doświadczeń bohaterki książki, wywołanych przez pandemię. „Pacjent zero” stanowi osobistą opowieść na temat lęków, wyzwań związanych z leczeniem i zmaganiem się ze stygmatyzacją osoby chorej.

Ilona Dąbrowska przedstawia bohaterkę książki „Pacjent zero” następująco: „wyjątkowo silna i mądra kobieta”, „matka i żona, córka i siostra”, „nauczycielka z krwi i kości”, „człowiek, przed którym los postawił niebagatelne wyzwanie”(…). Z tej dwudzielnej narracji wynika, że mimo nienawistnych komentarzy w sieci piętnujących rodzinę Polaczków, mimo rozpanoszenia się wirusa „strachu, egoizmu, nienawiści”, są ludzie zdolni do empatii, gotowi pomóc, umiejący powiedzieć „przepraszam”. W świetle często niepięknych reakcji otoczenia, wzrusza heroizm Bohaterki i Jej wiara w dobro. Dlatego dobrze się stało, że książka ukazuje się drukiem jako swoiste memento o trudnym czasie. Oby nie bezrefleksyjnie… - recenzuje prof. dr hab. Iwona Hofman, medioznawczyni, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Dr Ilona Dąbrowska specjalizuje się w naukach o mediach, a jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. media społecznościowe, dziennikarstwo internetowe czy e-komunikację i jej społeczne oraz kulturowe implikacje. Badaczka pełni również funkcję ekspertki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz przewodniczącej Zarządu Lubelskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Jest laureatką nagród w dziedzinach artystycznych: film i sztuki wizualne.

Spotkanie autorskie poprowadzi Patryk Grzegorczyk, pracownik Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do wydarzenia!

 

    Aktualności

    Data dodania
    26 kwietnia 2022