Podsumowanie Dnia Transplantacji na UMCS

26 stycznia jest niezwykle ważną datą – tego dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji, przypadający w rocznicę pierwszego skutecznego przeszczepu nerki w Polsce, który miał miejsce w 1966 roku w I Klinice Akademii Chirurgicznej w Warszawie. W związku z tym, z inicjatywy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w budynku Wydziału Ekonomicznego odbyło się wydarzenie pod hasłem „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem”. Tego dnia UMCS wypełnił się uśmiechem osób oddających krew, dobrym słowem oraz mnóstwem balonów w kształcie serca, przypominających o niezwykłym znaczeniu krwiodawstwa i transplantacji.

Podczas akcji zainteresowani mogli nie tylko oddać krew, ale również zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku oraz otrzymać informacje dotyczące możliwości pobrania narządów do przeszczepu.

Zebrani mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania były dwa smartwatche oraz pakiet gadżetów UMCS. Do zwycięzców organizatorzy zgłoszą się osobiście w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Finalnym punktem akcji była transmisja debaty na temat transplantologii o godzinie 17.00 na kanale UMCS-u na Youtubie.

W inspirującej dyskusji udział wzięli wybitni naukowcy z naszego regionu:

  • dr hab. Mariusz Barczak – profesor uczelni, pracownik Katedry Chemii Teoretycznej UMCS, mentor programu TopMinds,

  • dr hab. Włodzimierz Piątkowski – profesor uczelni, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności UMCS, założyciel Samodzielnej Pracowni Socjologii Medycyny UM w Lublinie,

  • prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki - transplantolog, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK 4 w Lublinie, kierownik I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego UM w Lublinie,

  • ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek – etyk, filozof, członek Zarządu Fundacji Instytutu Artes Liberales, pracownik Katedry Etyki UMCS

Badacze omawiali m.in. innowacyjne sposoby przeszczepów, etyczne przesłanki transplantacji, a także odpowiadali na obawy społeczeństwa związane z tym tematem. Spotkanie poprowadziła kierowniczka Biura Rozwoju Kompetencji mgr Magdalena Bis, a debatę zorganizowało Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS. Przebieg dyskusji można obejrzeć tutaj.

Akcja „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem” zakończyła się sukcesem nie tylko dla organizatorów, ale również dla osób potrzebujących narządów bądź krwi, bowiem promocja idei transplantacji oraz krwiodawstwa zawsze może uratować czyjeś życie. Warto o tym pamiętać – podziel się dobrem!

    Aktualności

    Data dodania
    27 stycznia 2022