Po maturze, czyli jak nie zmarnować najdłuższych wakacji w życiu

Zachęcamy do lektury wywiadu z Małgorzatą Kwiatkowską z Biura Rozwoju Kompetencji UMCS, która podpowiada, jak dobrze wykorzystać czas po maturze, a przed rozpoczęciem studiów, żeby odpocząć, a jednocześnie nie zmarnować najdłuższych wakacji w życiu.

W maju uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zdawali egzaminy maturalne. Przed nimi teraz trudne wybory i decyzje dotyczące przyszłości. Jak przygotować się do takiej życiowej zmiany?

Młode osoby kończące szkołę średnią i rozpoczynające studia wchodzą w zupełnie nowy etap w życiu. Wiele z nich po raz pierwszy będzie mieszkać z dala od rodziców i bliskich. Taka zmiana może wzbudzać niepokój o to, czy sobie poradzę, ale także entuzjazm związany z nowym etapem w życiu. Trzeba pamiętać, że wiąże się ona zarówno z pewnymi przywilejami, jak i zupełnie nowymi obowiązkami. Różne jednostki UMCS, w tym także Biuro Rozwoju Kompetencji, poprzez oferowane warsztaty czy poradnictwo edukacyjne pomagają młodzieży rozpoczynającej studia zredukować stres wynikający z nowej sytuacji i miejsca, które wybrali.

Czy po dużych emocjach związanych z maturą i wyborem uczelni młodzi ludzie mogą zatrzymać się i odetchnąć w wakacyjne miesiące?

Wychodzę z założenia, że aby zdać maturę, młodzi ludzie musieli w sobie wyrobić nawyk systematycznego uczenia się i dyscypliny. Proponuję więc, żeby w wakacje, odpoczywając i odreagowując stres związany z egzaminami i rekrutacją, poświęcili chwilę na poznanie uczelni i miasta, które wybrali. Rozpoczęcie studiów, które wymusza na młodzieży zmianę otoczenia i często miejsca zamieszkania, może generować napięcie i stres. Jednocześnie nie każdy jest pewien, czy odpowiednio wybrał kierunek studiów, co dodatkowo frustruje. Stąd wynika moje przeświadczenie, że osoby te mogą wykorzystać okres wakacyjny na wykonanie kilku prostych działań, które pozwolą im zniwelować potencjalny „październikowy szok”. Czasami wcześniejsze zainteresowanie się inicjatywami podejmowanymi przez uczelnię czy poznanie kół naukowych i wykładowców pomaga oswoić się z nową sytuacją.

Dodatkowo nawiązanie wcześniejszego kontaktu z innymi studentami z roku np. przez profile uczelni i wydziałów oraz grupy tematyczne (np. dotyczące rekrutacji) w mediach społecznościowych ułatwi wejście w nową grupę i nowe środowisko. Można tam poznać osoby z danego kierunku i rocznika lub po prostu ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Zdecydowanie wygodnym elementem działania w social mediach jest fakt, że można to robić niejako „przy okazji”. Zachęcam osoby, które wybiorą UMCS jako miejsce studiowania, do oznaczania Uczelni na Facebooku czy Instagramie.

Jak jeszcze maturzyści mogą spędzić wakacje, żeby mieć poczucie niezmarnowanego czasu? Rozwijać swoje hobby, włączyć się w wolontariat czy może podjąć wakacyjne zatrudnienie lub staż?

Polecam, aby każdy absolwent szkoły średniej zainteresował się ofertą organizacji pozarządowych i zaangażował się w ich funkcjonowanie. Jako wolontariusz może zdobyć doświadczenie, dzięki któremu pomoże innym, a równocześnie dowie się wiele o sobie samym. W zależności od zainteresowań w organizacjach takich jak np. Fundacja Sempre a Frente, Teatrikon, Homo Faber czy Centrum Wolontariatu może rozwijać się każdy, bez względu na wybrany kierunek studiów. Zachęcam również do włączenia się w przygotowanie wydarzeń związanych ze zdobyciem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. To właśnie uczniowie ostatnich klas liceum oraz studenci pierwszych lat studiów są koordynatorami obchodów.

Rozpoczynając studia w Lublinie, warto również włączyć się w pracę wolontariacką przy festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, z których słynie nasze miasto. Wśród nich są m.in. Carnaval Sztukmistrzów, Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Noc Kultury czy Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Podczas tych wydarzeń można zdobyć cenne doświadczenie oraz zobaczyć, jak wygląda praca na różnych etapach realizacji potężnych, często międzynarodowych, inicjatyw.

Jeżeli chodzi o staże czy praktyki wakacyjne, to serdecznie zapraszam do obserwowania strony Biura Rozwoju Kompetencji UMCS, na której pracodawcy zamieszczają informacje o prowadzonych naborach. Polecam również założenie profilu na portalach dotyczących kariery, takich jak np. LinkedIn. Wiele młodych osób może uznać, że ma za mało atrakcyjne CV, co jest zrozumiałe, jednak jest to świetne narzędzie do obserwowania informacji publikowanych przez firmy oraz najszybsze źródło informacji o atrakcyjnych stażach i projektach. Jednocześnie, jeżeli maturzysta przeznaczy wakacyjny czas na dodatkową pracę, która np. pomoże mu w utrzymaniu się na studiach, warto, żeby wykorzystał to zatrudnienie w różnorodny sposób. Mam tu na myśli poznawanie nowych ludzi, budowanie sieci kontaktów, naukę pracy w zespole i zdobywanie nowych kompetencji, które zaprocentują w przyszłości.

Czy wszystkie działania młodych osób muszą być produktywne, czy może warto też beztrosko skorzystać z jedynej tak długiej przerwy od nauki?

Zdecydowanie maturzyści po trudnym emocjonalnie czasie egzaminów maturalnych i rekrutacji na studia powinni odpocząć i cieszyć się nową przygodą, która ich czeka. Mogą przeznaczyć ten czas na rozwijanie swoich pasji i podróżowanie lub połączenie przyjemnego z pożytecznym – mam tu na myśli np. wyjazd na zasadzie work and travel lub jako au pair. Dzięki temu skorzystają z wymiany kulturowej, podszlifują język obcy, ale też zobaczą nowe rejony i zarobią dodatkowe pieniądze. Jednocześnie te drobne działania mogą zaowocować zwiększeniem ich poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie w październiku. Warto więc zadbać o wypoczynek, ale też zainwestować w siebie.

Rozmawiała Katarzyna Skałecka

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    11 lipca 2022