Rekonstrukcja środowiska Wigierskiego Parku Narodowego w późnym glacjale

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem, w którym jedną z autorek jest dr Magdalena Suchora (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS). Artykuł został opublikowany w czasopiśmie CATENA:

Fiłoc M., Kupryjanowicz M., Suchora M., Luoto T.P., Nevalainen L., 2024. Late-Weichselian (Vistulian) environmental changes in NE Poland – Evidence from Lake Suchar Wielki. Catena, 234, 107546. https://doi.org/10.1016/j.catena.2023.107546

Początki rozwoju dystroficznego jeziora Suchar Wielki (Wigierski Park Narodowy) i towarzyszące mu lokalne i regionalne zmiany środowiska były przedmiotem badań zespołu paleoekologów z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i INOZiŚ UMCS. W oparciu o wyniki analiz palinologicznej i Cladocera zrekonstruowali oni regionalną sukcesję roślinności oraz późnoglacjalno-holoceński etap rozwoju jeziora, a także - przy wsparciu badaczy z University of Helsinki – dokonali pierwszej w tej części Polski ilościowej rekonstrukcji średniej temperatury lipca opartej o subfosylne szczątki Cladocera. Oprócz tego, w pracy m.in:

  • nowe dane o późnoglacjalnej ekspansji jałowca (Junniperus communis) w NE Polsce,
  • zapis śród-allerodzkiego ochłodzenia korelowane z ‘Gerzensee oscillation’.

Praca jest dostępna otwartym dostępie do końca listopada LINK.

Zachęcamy do lektury!

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w CATENA to 140 punktów (IF 6.2).

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    6 listopada 2023