Ochrona rzek w Indiach - kartowanie i modelowanie fluwialnych zasobów naturalnych

Uprzejmie informujemy, że w najnowszym zeszycie Science of Total Environment ukazał się artykuł nt. charakterystyki i znaczenia gospodarczego osadów rzecznych w Indiach, w którym jednym z autorów jest prof. dr Jean Poesen (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS):

Dujardin, E., Vercruysse, K., Cohen, S., Poesen, J., Vanmaercke, M., 2024. Mapping and modeling riverine sand and gravel mining at the sub-continental scale: A case study for India. Sci. Total Environ. 912, 169200. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2023.169200

Artkuł ten, skupiający się na wydobyciu piasku i żwiru z rzek (tzw. RSM) w Indiach, stanowi przełomowe osiągnięcie w dziedzinie ochrony środowiska i zarządzania zasobami naturalnymi. Autorzy z sukcesem opracowali innowacyjną metodologię mapowania, która pozwoliła na zgromadzenie obszernych danych z 808 odcinków rzek. Te dane, wskazujące, że 61,6% badanych obszarów wykazywało ślady RSM, są imponującym świadectwem skali problemu, ale również potencjału do jego rozwiązania. Szczególnie godne uwagi jest to, jak autorzy zidentyfikowali i analizowali czynniki wpływające na RSM, podkreślając znaczenie rosnącego popytu na piasek w urbanizowanych obszarach.
Niezwykle istotnym osiągnięciem tej pracy jest opracowanie modelu i mapy, które mogą przewidywać obszary podatne na RSM w Indiach. Te narzędzia nie tylko podnoszą świadomość na temat skutków wydobycia piasku i żwiru z rzek, ale także oferują praktyczne rozwiązania dla planistów i decydentów. Ta praca jest znakomitym przykładem, jak nauka może przyczyniać się do lepszego zrozumienia i zarządzania zasobami naturalnymi, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Science of Total Environment to 200 punktów (IF 9.8).

Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    18 grudnia 2023