Komunikat nr 22 z dn. 07 grudnia 2021 r.

Komunikat Komisji Zakładowej SOLIDARNOŚĆ

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

NUMER 22                                   LUBLIN                               z dnia 7 grudnia 2021 roku

   (w kadencji 2018-2023)                                www.solidarnosc.umcs.lublin.pl

 

INFORMACJA Z ZEBRANIA KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ „S” UMCS

W DNIU 23 LISTOPADA 2021 ROKU

 Zebranie prowadził Przewodniczący KZ Jacek Kot.

Zmiany w statucie UMCS dotyczące emerytowanych  profesorów

          Przewodniczący poinformował zebranych, że 17 listopada uczestniczył w związkowym spotkaniu z prorektorem Arkadiuszem Berezą ws. zmian w statucie UMCS. Projekt tych zmian członkowie KZ otrzymali do zaopiniowania drogą elektroniczną.

          Projekt przewiduje:

          - utworzenie statusu „emerytowanego profesora Uniwersytetu” dla profesorów, którzy rozwiązali stosunek pracy z UMCS w związku z przejściem na emeryturę;

          - nadanie tym osobom uprawnień określonych zarządzeniem Rektora;

          - możliwość przyznania dodatkowych uprawnień przez dziekanów, dyrektorów instytutów i kierowników jednostek ogólnouczelnianych.

          Szczegółowe uprawnienia zostaną określone w zarządzeniu Rektora. Dodatkowe uprawnienia będą mogły być nadane profesorom przez dziekanów i dyrektorów instytutów. Uprawnienia profesorów będzie można rozszerzyć w szczególnych przypadkach na innych pracowników. Rozważane są uprawnienia takie jak: prawo afiliacji publikacji, wstęp do Ogrodu Botanicznego, dostęp do samodzielnego pokoju, na warunkach, które przysługują pracownikom. W toku dyskusji zebrani z satysfakcją odnotowali, że profesorowie emerytowani będą mieli status podobny do statusu profesorów w krajach zachodnich.

          Komisja Zakładowa NSZZ ”S” UMCS jednomyślnie zaopiniowała pozytywnie projekt zmian w statucie UMCS wprowadzający status emerytowanego profesora UMCS.

 Poradnik Antydyskryminacyjny

          Jacek Kot przypomniał, że na poprzednim zebraniu KZ rozważano zasadność udziału naszego związku w tworzeniu poradnika antydyskryminacyjnego, który miałby polegać na przygotowaniu przez KZ listu otwartego do społeczności akademickiej na temat dyskryminacji. Ostatecznie przyjęto stanowisko, że decyzja będzie zależeć od treści, jakie znajdą się w projekcie poradnika. W związku z tym 9 listopada Komisja otrzymała od pracownika Centrum Współpracy Międzynarodowej UMCS wersję roboczą poradnika, z którą zapoznali się członkowie Komisji.

          W dyskusji zebrani stwierdzili, że projekt budzi wiele kontrowersji:

- zamieszczenie na wstępie „Słowa JM Rektora UMCS” nie tylko sugeruje pełną akceptację treści poradnika ze strony Władz Uczelni, ale może być odczytane przez pracowników i studentów jako zalecenie do bezkrytycznego stosowania ich w praktyce. A przecież taki poradnik jest tylko publikacją konkretnych autorów (nieujawnionych zresztą w projekcie), a nie normatywnym aktem prawnym;

- cytowane pozycje literatury naukowej (?) dotyczącej dyskryminacji analizują hipotetyczne przykłady zachowań określanych jako dyskryminujące, wywołując wrażenie powszechnej tendencji do  takich zachowań również w uniwersytecie, co nie odpowiada rzeczywistości;

- bardzo niepokojący jest rozdział o języku równościowym, szczególnie, że używanie takiego języka autorzy zalecają w podrozdziale 1.5. jako jeden ze sposobów „przeciwdziałania dyskryminacji na UMCS”; opis zasad tego języka pozostaje w logicznej sprzeczności z realizacją idei różnorodności, która miałaby być wizytówką UMCS. Nie do przyjęcia jest np. katalog zasad języka równościowego cytowany przez autorów ze szkolenia w ramach programu Aktywni Obywatele:

1. Mów prosto.

2. Nie redukuj osoby do jednej cechy (np.: niepełnosprawny, bezrobotny).

3. Używaj żeńskich końcówek.

4. Używaj języka neutralnego płciowo.

5. Dostrzegaj sprawczość w języku.

6. Unikaj stereotypów i etnocentryzmu.

To tylko kilka przykładów przywoływanych z poradnika przez zebranych dla wyrażenia obawy, że wprowadzane w życie jego treści mogą doprowadzić do prześladowania pracowników przyzwyczajonych (zgodnie z wyższym wykształceniem) do używania języka polskiego kształtowanego przez historię i tradycję oraz przez zasady ustalane przez językoznawców.

          Jacek Kot dla porównania zapoznał zebranych z dokumentem „Standardy antydyskryminacyjne na Uniwersytecie Jagiellońskim”.

          Wiele osób uznało, że obecnie obowiązujące na uczelni akty prawne, takie jak statut, regulamin pracy, regulamin antymobbingowy, wystarczająco definiują i określają potencjalne sytuacje dyskryminacji a także postępowanie w przypadku ich zaistnienia.

          W głosowaniu większość zebranych opowiedziała się za nieuczestniczeniem w tworzeniu Poradnika Antydyskryminacyjnego.

Projekt ustawy „o sygnalistach”

          Piotr Dukowski poinformował, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej jest przygotowywana ustawa, która ma regulować ochronę pracowników i innych osób zgłaszających naruszenie prawa w korporacji, przedsiębiorstwie, zakładzie pracy, nazwanych „sygnalistami”. Ustawa jest implementacją dyrektywy unijnej. Następnie przedstawił niektóre zapisy projektu ustawy:

-  ustawa nie tylko chroni osobę zgłaszająca naruszenie prawa, ale wymaga od pracodawcy przeprowadzania dochodzenia przez powołaną specjalną komisję;

- pracownik, który świadczy nieprawdę będzie podlegał karze;

- pracodawca, który nie przeprowadzi dochodzenia również będzie podlegał karze;

- zgłoszenia nie mogą być anonimowe.

Piotr Dukowski zaapelował do zebranych, by zapoznali się z projektem ustawy, gdyż w bliskiej przyszłości Związek będzie miał do czynienia z tą problematyką.

 

Kupony podarunkowe 

          KZ, korzystając z funduszy statutowych przeznaczanych zwyczajowo na integrację w komisjach i kołach, postanowiła sfinansować w 2021 roku kupony podarunkowe (każdy o wartości 50 zł) dla pracujących członków związku.

 Sprawa tablicy pamiątkowej w Chatce Żaka

          Józef Kaczor przypomniał, że na zebraniu w dniu 28 września uzyskał aprobatę KZ dla inicjatywy wmurowania w Chatce Żaka tablicy upamiętniającej ważne wydarzenia związane z NSZZ „Solidarność” i NZS, jakie miały miejsce w latach 1980-1981. Poinformował o swoich dotychczasowych działaniach w tej sprawie, a także o tym, że do KZ wpłynęły opinie dawnych uczestników tamtych wydarzeń dotyczące proponowanego tekstu na tablicy.

          Zebrani po burzliwej dyskusji opowiedzieli się za tekstem upamiętniającym ww. wydarzenia w brzmieniu:

W Chatce Żaka 16 grudnia 1980 roku odbyło się

pierwsze Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” UMCS

Tu powstał Tymczasowy Komitet Założycielski

Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS

Miejsce strajków 1981 o wolność Ojczyzny i nauki

 Przyjęcie do Związku

          Komisja Zakładowa jednomyślnie przyjęła do Związku 1 osobę.

 

 

 

 

    Komunikaty 2018-2023

    Autor
    Irmina Wawrzyczek
    Data dodania
    16 grudnia 2021