Środowiskowe znaczenie mięczaków w lessach Pogórza Przemyskiego

Miło nam poinformować, że na stronie Geological Quarterly został opublikowany artykuł nt. badań malakologicznych na stanowisku lessowym na Pogórzu Przemyskim, którego autorką jest prof. dr hab. Maria Łanczont (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS):

Alexandrowicz W.P., Łanczont M., 2024. Late Pleistocene malacofauna of (MIS2–MIS4) loess-palaeosol sequence in Zalesie near Przemyśl (southern Poland). Geological Quarterly, 67: 57; https://doi.org/10.7306/gq.1734

Publikacja ta dotyczy omówienia paleośrodowiskowej wymowy szczątków plejstoceńskich mięczaków zasiedlających strefę depozycji lessów w małej dolinie potoku na Pogórzu Przemyskim. Szczątki malakofauny znajdowane w lessach (czyli „gatunki lessowe”) obejmują stosunkowo nieliczną grupę taksonów, jednakże są one notowane pospolicie w wielkiej liczbie stanowisk lessowych i wykazują duża przydatność do rekonstrukcji paleoekologicznych i stratygraficznych. Ogromna większość stanowisk ze szczątkami malakofauny w Polsce jest związana z najmłodszym ogniwem lessu ostatniego piętra zimnego, tj. z okresu LGM (MIS 2). Skorupki mięczaków w starszych jednostkach stratygraficznych lessu młodszego były znajdowane i opisywane tylko na nielicznych stanowiskach. Do tej wąskiej grupy zalicza się profil w Zalesiu, który zawiera niemal pełną sekwencję malakologiczną lessów, reprezentującą pleniglacjał ostatniego zlodowacenia i wskazującą na znaczną lokalną zmienność paleośrodowiskową karpackiej dolinki w tym czasie.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w Geological Quarterly to 100 punktów (IF 1.0).

Link do ww. artykułu (Open Acces)

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

 

    Aktualności

    Data dodania
    18 marca 2024