Dr Agnieszka Krzyżewska i "Mississippi Blues" (czwartek, 17:15)

W najbliższy czwartek (24 marca br.) o godz. 17.15  zapraszamy na e-posiedzenie naukowe pt. „Mississippi Blues”. Prelegentką będzie dr Agnieszka Krzyżewska z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Będzie to wspólny odczyt Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geofizycznego.

Prelekcja organizowana jest z okazji Światowego Dnia Meteorologii.

Link do e-odczytu (MS Teams)


Mississippi Blues – o pogodzie, muzyce i życiu na południu Stanów Zjednoczonych

Huragany, tornada i fale upałów o dużej wilgotności – oto codzienność mieszkańców stanu Mississippi. To także miejsce narodzin Elvisa oraz muzyki z gatunku delta blues, to tutaj można na rozdrożu sprzedać duszę diabłu w zamian za umiejętność gry na gitarze na poziomie wirtuoza. To tu na ogromnych połaciach żyznej ziemi były plantacje bawełny, stąd zostali przegnani Indianie z plemienia Choctaw, tutaj na naszych oczach całe lasy pożerane są przez agresywną roślinę kudzu, czemu spokojnie przyglądają się aligatory wylegujące się przy drodze…

Jak w takim razie z tymi ekstremalnymi warunkami radzą sobie mieszkańcy? Jak wygląda życie i praca na Uniwersytecie Stanowym w Mississippi? I czy w dobie współczesnych zmian klimatu będziemy musieli się kiedyś w Polsce przystosować do podobnych warunków, co w Mississippi?

Dr Agnieszka Krzyżewska - adiunkt w Katedrze Hydrologii i Klimatologii UMCS, prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Jej badania koncentrują się wokół ekstremalnych zjawisk pogodowych, w szczególności fal upałów i ich wpływie na zdrowie i życie człowieka oraz na środowisko. Jest autorką licznych publikacji naukowych z tej dziedziny oraz laureatką konkursu NCN MINIATURA 3, z którego zostały sfinansowane badania w USA.


Oddział Lubelski PTGeogr.  |  Oddział Lubelski PTGeofiz.

    Aktualności

    Data dodania
    23 marca 2022