Kandydaci i uczniowie szkół średnich! 

Serdecznie zapraszamy do udziału w serii webinarów przybliżających tematykę międzynarodowych stosunków gospodarczych.

 

Tytuł

Prowadzący

Termin

Europejska integracja walutowa

Dr Magdalena Kąkol

 

21 kwietnia 2023 r.,

godz. 13.00

Najważniejsze mocarstwa gospodarcze świata 

Dr Monika Wojtas

 

24 kwietnia 2023 r.,

godz. 13.00

Polityka celna Unii Europejskiej
 dr hab. Piotr Witkowski

8 maja godz. 2023 r.

godz. 13.00

 Webinary odbędą się za pośrednictwem platformy MS Teams w czasie rzeczywistym, a dołączenie do spotkań będzie możliwe za pośrednictwem dedykowanych linków. 

 

 Webinary z 2022 roku - ARCHIWUM

WEBINAR #1

Jak poważne będą ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie?

 24 maja 2022 r. (wtorek), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze? Kliknij, aby zapoznać się z prezentacją!

Rozpoczęcie przez Rosję wojny w Ukrainie zszokowało świat. Mało kto spodziewał się, że po ogólnoświatowym doświadczeniu pandemii, będziemy zmagać się z kolejnym poważnym problemem mającym konsekwencje dla całego świata. W coraz większym stopniu przekonujemy się, że to co dzieje się dookoła nas, w bliższym czy dalszym otoczeniu, ma decydujący wpływ na to co robimy, myślimy, jak funkcjonujemy. W trakcie niniejszego webinaru, proponujemy Wam przyjrzenie się gospodarczym skutkom wojny w Ukrainie. Konsekwencje wojny już są poważne, a przyszłość również niesie wiele niewiadomych. Chcielibyśmy spojrzeć na to zagadnienie z trzech poziomów: globalnego (wpływ wojny na gospodarkę światową), krajowego (wpływ na gospodarkę Polski, Ukrainy i Rosji) oraz z poziomu nam najbliższego – z punktu widzenia gospodarstw domowych. Jak trwająca wojna zmieni relacje gospodarcze w świecie? Czy uda się przezwyciężyć kryzys gospodarczy, który uwidacznia się w wielu obszarach? Jak długo będą odczuwalne skutki wojny? Na te i inne (także Wasze) pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie webinaru.

WEBINAR #2 

Dlaczego Chiny już nie produkują Waszych butów?

Główne czynniki zmian strukturalnych i specjalizacji w handlu zagranicznym Chin 

7 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze?  

Chiny są obecnie największym eksporterem na świecie z udziałem wynoszącym blisko 15%, a w eksporcie produktów przemysłowych 20%. Przez wiele lat chińskie produkty były synonimem tanich, niskiej jakości, pracochłonnych dóbr sprzedawanych w atrakcyjnych cenach w sieciach handlowych z odzieżą, obuwiem, elementami wyposażenia wnętrz. Jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz rzadziej na metkach z odzieżą i obuwiem pojawia się napis Made in China – będący najsilniejszą ‘marką’ świata. Z drugiej strony Chiny umacniają swoją pozycję na rynku smartfonów, laptopów, sprzętu RTV i AGD, ale również, w jeszcze większym stopniu, półprzewodników, elektroniki przemysłowej i podzespołów wykorzystywanych w produkcji np. samochodów. Co zatem spowodowało takie zmiany? Jak Chinom udało się zmienić swoją specjalizację produkcyjną i eksportową? Jak zachodzące zmiany wpływają na gospodarkę światową i Polskę?

 

 

WEBINAR #3

Pieniądz cyfrowy i płatności mobilne

Innowacje na współczesnym rynku pieniężnym 

22 czerwca 2022 r. (środa), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze? Kliknij, aby zapoznać się z prezentacją!

Postępujący w ostatnich latach dynamiczny rozwój technologii powoduje istotne zmiany na rynku finansowym i w systemach płatniczych. Coraz częściej korzystamy z bankowości mobilnej, a banki centralne podejmują prace nad emisją pieniądza cyfrowego (CBDC – Central Bank Digital Currency). Do pełnienia funkcji pieniądza pretendują również kryptowaluty, a w szczególności tzw. stablecoins, czyli stabilne kryptowaluty, których wartość powiązana jest z kursami najważniejszych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. W trakcie webinaru zechcemy przyjrzeć się procesowi upowszechniania pieniądza cyfrowego oraz gospodarczym konsekwencjom tego zjawiska. Omówimy również przykład Tanzanii, aby pokazać, jak w warunkach niskiego odsetka osób z rachunkiem bankowym, a jednocześnie zaawansowanej telefonii komórkowej, rozwinęła się bankowość mobilna M-Pesa. Jakim pieniądzem będziemy posługiwali się za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Czy przyszłość stanowią płatności mobilne, CBDC, a może kryptowaluty? Czy w miejsce obecnie znanych form pieniądza pojawią się takie, których dziś jeszcze sobie nie wyobrażamy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.