Zalecenia dla promotorów

Zalecenia dla promotorów
Wydziału Politologii i Dziennikarstwa

W nawiązaniu do przeprowadzonej analizy treści prac dyplomowych obronionych (napisanych) na egzaminy dyplomowe w terminie od czerwca do września 2023 roku przedkładam propozycję rekomendacji, których celem jest ujednolicenie jakości oraz ocen prac dyplomowych.

Ad. 1. Czy treść pracy odpowiada tematowi pracy.

Pomimo to, iż pytanie zostało sformułowane jako tzw. pytanie proste zaczynające się od „czy” – wskazane jest, aby w treści odpowiedzi poza bezpośrednim odniesieniem się do pytania właściwego, wskazać także, czy treść pracy odpowiada zakresowi problematycznemu kierunku studiów, na którym praca dyplomowa została przygotowana i skierowana do obrony.

Ad. 2. Ocena układu pracy, struktury podziału treści, kolejności rozdziałów, kompletności tez itp.

Mając na uwadze specyfikację danego kierunku zaleca się nawiązanie do wszystkich wymienionych punktów wskazanych w podtytule punktu włączając w to także kwestie rozłączności treści (przy strukturze podziału treści). W recenzji należy odnieść się do całej treści pracy i podrozdziałów. Każdy rozdział powinien zawierać wstęp oraz podsumowanie. W pracach dyplomowych powinien być także przygotowany wymiar metodologiczny oznaczający analizę stanu celu badawczego, pytań badawczych, hipotezy badawczej, kolejności rozdziałów i treści rozdziałów oraz stanu literatury a także wyjaśnienie przyczyn podjęcia danej problematyki. Jednocześnie w zakończeniu pracy dyplomowej należy odnieść się do wymiaru metodologicznego przedstawionego na wstępnie. Brak wymiaru metodologicznego w pracy dyplomowej powinien stanowić podstawę do obniżenia oceny co najmniej o pół stopnia.

Ad. 3. Merytoryczna ocena pracy.

Ocena obejmuje aktualność podjętej problematyki badawczej, jej oryginalność oraz logiczność wywodu w poszczególnych rozdziałach oraz całej pracy dyplomowej, a także zakres posługiwania się terminologią w danej dyscyplinie, umiejętności wykorzystania koncepcji teoretycznych, charakterystycznych dla danej dyscypliny.

Ad. 4. Czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu. Ocena umiejętności kreatywnego rozwijania problemu.

W odpowiedzi należy w sposób szczególny podkreślić, czy dyplomant przeprowadził autorskie badania, czy w pracy prezentował własne opinie i wnioski w tym, jeśli było to możliwe, nawiązał do funkcji prognostycznej nauki.

Ad. 5. Charakterystyka doboru i wykorzystania źródeł, umiejętność krytycznej analizy i oceny literatury przedmiotu także w językach obcych.

Powyższy punkt umożliwia weryfikację samodzielnego przygotowania pracy dyplomowej. Poza oceną struktury materiału źródłowego, wykorzystaniem źródeł pierwotnych i źródeł wtórnych, należy ocenić zastosowanie publikacji promotora i pozostałych pracowników Wydziału Politologii i Dziennikarstwa. Ponadto właściwe jest, aby podejmując problematykę danego państwa, regionu lub w innych uzasadnionych przypadkach wykorzystać właściwą literaturę obcojęzyczną (np. literatura angielska w przypadku analizy systemu politycznego Wielkiej Brytanii). W ocenie należy także odnieść się do podjętej przez dyplomanta próby polemiki i oceny literatury przedmiotu.

Ad. 6. Ocena formalnej strony pracy.

W recenzji należy odnieść się do wymiaru formalnego pracy dyplomowej, w tym należy ocenić poziom języka pracy dyplomowej (języka polskiego dla kierunków polskojęzycznych oraz języka angielskiego dla kierunków anglojęzycznych). Właściwe opracowanie technik pisania pracy, w tym stosowanie przypisów. Należy zwrócić uwagę na właściwe zapisywanie źródeł, cytowanie fragmentów tekstu, ale także czy w przypisach mamy jedynie nawiązanie do zastosowanej literatury czy tez zostały przypisy rozbudowane o dodatkowe treści. W punkcie należy ocenić także poprawność sporządzania wykazów graficznych elementów pracy (tabel, schematów), zamieszczanie załączników i aneksów w pracy.

Ad.7. Przestrzeganie prawa własności intelektualnej.

W odpowiedzi należy wyjaśnić czy dyplomant przestrzegał prawa własności intelektualnej, w oparciu o wyniki raportu szczegółowego uzyskanego w jednolitym systemie antyplagiatowym. Należy także nawiązać do przepisów (Uchwała Nr I/35/2021-2022/KD Kolegium Dziekańskiego z dnia 14 czerwca 2022 roku) uwzględniając wysokość wskaźników podobieństwa uzyskanych w raporcie w jednolitym systemie antyplagiatowym dopuszczających do egzaminu dyplomowego.

Ad. 8. Sposób wykorzystania pracy.

W ocenie należy wyjaśnić, czy praca dyplomowa w całości, w części lub w części po wprowadzeniu niezbędnych korekt, może zostać skierowana do publikacji jako monografia lub studencki artykuł naukowy. Ponadto, czy może być skierowana na konkursy na najlepsze prace dyplomowe, udostępniona wybranym instytucjom lub organom ze względu na podjętą problematykę i przeprowadzone badania lub zostać wykorzystana w procesie kształcenia podczas realizacji zajęć seminaryjnych lub pozostałych.

Ad. 9. Inne uwagi.

W punkcie można wskazać dodatkowe treści, które zdaniem promotora-recenzenta zasługują na podkreślenie, a które nie są uwzględnione w punktach 1-8 i 10.

Ad. 10. Ocena pracy.

W przypadku gdy praca dyplomowa została napisana na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, metodologicznym i formalnym można jej przyznać ocenę bardzo dobrą. W przypadku wystąpienia drobnych uchybień na którymkolwiek poziomie należy pracę dyplomową ocenić na poziomie dobrym, dobrym plus, natomiast w przypadku wystąpienia znaczących uchybień praca dyplomowa powinna zostać oceniona w przedziale dostatecznym, dostatecznym plus. Jeżeli praca nie spełni standardów pracy dyplomowej należy ją ocenić na ocenę niedostateczną.