Prof. Yuri Oganessian - doktorem honoris causa UMCS!

Światowej sławy naukowiec, prof. Yuri Oganessian otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Senat uczelni uhonorował go za wybitne osiągnięcia naukowe prowadzące do odkrycia nowych superciężkich pierwiastków chemicznych i ich izotopów. Doceniono też jego owocną, trwającą od 1974 roku współpracę z pracownikami Instytutu Fizyki UMCS. To najwyższe wyróżnienie i wyraz największego uznania ze strony uniwersytetu dla osób szczególnie zasłużonych dla nauki.

Profesor Yuri Oganessian to fizyk znany w środowisku międzynarodowym, zajmujący się syntezą i badaniem właściwości jąder atomowych. Jest liderem badań nad jądrami superciężkimi oraz członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk, stojącym na czele Laboratorium Reakcji Jądrowych w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej.  Pod jego kierownictwem w Dubnej dokonano m.in. syntezy jąder pięciu najcięższych pierwiastków o liczbie atomowej powyżej 114: flerowa, moskowa, liwermoru, tenesu i oganesonu. Ten ostatni, najcięższy, znany obecnie pierwiastek o liczbie atomowej 118, nazwano na cześć prof. Oganessiana. To drugi taki przypadek w historii, że pierwiastek został nazwany imieniem żyjącego fizyka.

Profesor Yuri Oganessian został osiemdziesiątym szóstym doktorem honoris causa UMCS. Uroczystość odbyła się 21 października 2021 roku.

Fot. Bartosz Proll.

    Polecamy

    Data dodania
    28 października 2021