Noblistka, jakiej nie znacie

Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną, która została nią wyróżniona dwukrotnie. Dzięki jej odkryciom już w 1905 roku udało się wyleczyć raka szyjki macicy i upowszechniono badania RTG. Była też matką, żoną, osobą charyzmatyczną i niezwykłą. Zapoczątkowała zmiany w tradycyjnym i konserwatywnym postrzeganiu kobiet.

Na ekrany polskich kin już 3 marca wejdzie film o polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie w reż. Marie Noëlle. Jego prapremiera odbyła się 23 lutego 2017 r. w Akademickim Centrum Kultury UMCS.

Pokaz był częścią uczelnianych obchodów 150. rocznicy urodzin patronki UMCS. Po filmie odbyło się spotkanie autorskie z udziałem reżyserki - Marie Noëlle, producenta - Mikołaja Pokromskiego i aktora - Daniela Olbrychskiego. Spotkanie prowadził Łukasz Kucharski z TV UMCS.

Zapraszamy do obejrzenia relacji autorstwa: Marceliny Krawczyk (reporterka), Justyny Kusto (dźwięk), Mateusza Chazana (zdjęcia i montaż), Magdaleny Markiewicz, Alberta Panasa i Artura Godziszewskiego (zdjęcia).

 

    Polecamy

    Data dodania
    1 marca 2017