Muzyka nie zna granic - Eduardo Frigatti i Paulina Łuciuk

Przedstawiamy reportaż o parze niezwykłych artystów z różnych zakątków świata, których połączyła muzyka i którzy swoje losy związali z Lubelszczyzną. To Eduardo Frigatti oraz Paulina Łuciuk. Eduardo Frigatti jest kompozytorem, aranżerem i gitarzystą, na obszerny katalog jego dzieł składają się opery, utwory na orkiestrę symfoniczną, orkiestrę kameralną, orkiestrę smyczkową, utwory kameralne, pieśni i utwory solowe. Był uczniem kompozycji słynnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W 2021 roku odbyła się prapremiera jego opery "Kruk", w ramach 23. Festiwalu Amazonas de Ópera. Opera jest inspirowana poematem o tej samej nazwie Edgara Allana Poe. W listopadzie jest planowane prawykonanie jego pierwszej symfonii "Kochanowski: lamenty i pieśni".

Jego "Elegia II" jest regularnie wykonywana w Niemczech przez Americas Guitar Duo. Utwory kompozytora były wykonywane w ważnych salach koncertowych (m.in. NOSPR, Sala São Paulo, Teatro L'Occitane, Teatro Amazonas, Capela Santa Maria) i na festiwalach międzynarodowych (Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich; Festiwal MusLAB Meksyku; Festiwal Contrasti-Trento; XXIV Forum im. Witolda Lutosławskiego; VIII Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą; Panorama muzyki brazylijskiej, Bienal Música Hoje). Jego kompozycje zdobyły nagrody, takie jak: I nagroda na III Konkursie Kompozytorskim Música Hoje (2015), nagroda kompozytorska na 50. Międzynarodowym Festiwalu Zimowym Campos do Jordão (2019) , II nagroda w I konkursie kompozytorskim Altino Pimenta na utwór klarnetowy solo (2018); III nagroda na VIII Międzynarodowym Konkursie Duetów Harfowych (2019). Warto dodać, że Eduardo Frigatti prowadzi zajęcia na Wydziale Artystycznym UMCS, między innymi zajęcia ogólnouniwersyteckie o muzyce brazylijskiej, na które mogą zapisywać się również osoby zainteresowane muzyką czy kulturą brazylijską spoza wydziału.
Paulina Łuciuk-Frigatti – to śpiewaczka i i kompozytorka. Występowała w przedstawieniach operowych Academia de Ópera do Theatro São Pedro w São Paulo jako solistka. Jest finalistką konkursu "18º Concurso Brasileiro de Canto Maria Callas". Wygrała konkurs kompozytorski "Concurso de Composição Musical Tomie Ohtake" swoim utworem orkiestrowym, który został dwukrotnie wykonany w Brazylii. Zadebiutowała artystycznie w renomowanej sali koncertowej w Brazylii: Sala São Paulo. Otrzymała zamówienie kompozytorskie na najbardziej prestiżowy festiwal operowy w Brazylii: Festival Amazonas de Ópera, w ramach którego został wykonany jej utwór na sopran, chór i orkiestrę kameralną "Ária do Olhos". Jej utwór elektroniczny "Zahrozlyva vesnianka" został wyselekcjonowany i wykonany na międzynarodowych festiwalach "Sound Thought" w Glasgow i "MUSLAB" w Meksyku. Tworzy również muzykę do animacji, przez kilka lat współpracowała z Wydziałem Grafiki ASP w Krakowie. Wykonała dwukrotnie własne kompozycje wokalne na festiwalu Warszawska Jesień: w latach 2014 i 2015.
 
 

    Polecamy

    Data dodania
    26 sierpnia 2021