Gaudeamus na UMCS!

Już po raz 77. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zainaugurowano rok akademicki. Uroczyste Gaudeamus zabrzmiało 23 października na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor, profesor Radosław Dobrowolski przypomniał o roli i wartościach, jakim powinna hołdować uczelnia.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to największa uczelnia publiczna w Polsce po wschodniej stronie Wisły, na której kształci się ponad osiemnaście tysięcy studentów, w tym ponad tysiąc ośmiuset obcokrajowców pochodzących z trzydziestu ośmiu krajów. Podczas uroczystości nie zabrakło informacji o nagrodach i odznaczeniach państwowych, nadesłanych listach gratulacyjnych, a także o Nagrodzie imienia Jerzego Giedroycia, którą dostała Katarzyna Woniak za książkę pt. Zwangswelten. Emotions- und Alltagsgeschichte polnischer "Zivilarbeiter" in Berlin 1939-1945.

Wręczono również dyplom i medal najlepszemu absolwentowi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wyróżnienie to otrzymała Aleksandra Nowosad z Wydziału Humanistycznego. Ceremonię uświetniły immatrykulacje studentów i doktorantów. Zwieńczeniem inauguracji był wykład profesora Andrzeja Kokowskiego z Wydziału Historii i Archeologii UMCS pod tytułem „Dla kogo archeologia?”. W przeddzień uroczystości w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbył się koncert inauguracyjny, połączony z galą finałową pierwszego Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej.

Fot. B. Proll

    Polecamy

    Data dodania
    27 października 2021