155. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 roku i od początku uczelnia nosiła imię tej wielkiej uczonej i wybitnej Polki. 155. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej to szczególna okazja do wspomnień i oddania hołdu podwójnej noblistce.

Maria Curie-Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki odbyła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. W latach 1891-95 r. studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym w 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.

Więcej o sylwetce patronki: Poznaj Marię Curie-Skłodowską

Wydarzenia i aktywności