65. edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

3. lutego 2024 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa zostały zorganizowane zawody okręgowe 65. edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, której tematem zmiennym jest w tym roku: 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W eliminacjach okręgowych wzięło udział 42 uczestników, reprezentujących szkoły ponadpodstawowe z Lubelszczyzny. Zawody okręgowe składały się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego.

Przed etapem pisemnym uczniów, nauczycieli, rodziców, Przewodniczącą Komitetu Okręgowego (dr hab. Joannę Sanecką-Tyczyńską, prof. UMCS), członków komisji (w składzie: przewodnicząca – dr hab. Ewelina Podgajna, prof. UMCS, członkowie: dr Eleonora Kirwiel, dr Łukasz Lewkowicz) powitał Sekretarz Okręgowy Olimpiady dr Mateusz P. Gancewski, zaś olimpiadę otworzył dziekan WPiD dr hab. Wojciech Ziętara, prof. UMCS.

Po godzinie komisja zebrała prace i oddaliła się w celu ich sprawdzenia. W międzyczasie zostały wygłoszone trzy bardzo ciekawe i poznawczo wartościowe wykłady. Pierwszy z nich, zatytułowany Dlaczego warto studiować politologię?, został wygłoszony przez prof. Wojciecha Ziętarę. Pan Dziekan wskazywał na szybką dynamikę zmian we współczesnym świecie, w tym w sferze politycznej, która pozostanie – podkreślał – niezrozumiała bez wykształconych politologów. Przedstawił też ofertę dydaktyczną Wydziału, zachęcając do studiowania na WPiD.

Drugi wykład wygłosił lic. Arkadiusz Plewik, student politologii, członek Stowarzyszenia Racja. Wykład nosił tytuł: Prezydenci III RP – exodus polityczny i dotyczył aktywności byłych prezydentów RP po zakończeniu ich prezydentury. Ostatni wykład poprzedzony został przygotowaną dla uczniów przerwą na pizzę. Mit kosowski w kulturze serbskiej i albańskiej – to tytuł trzeciego wystąpienia, które zaprezentował dr hab. Konrad Pawłowski, prof. UMCS. Dzięki formie wykładu, dostosowanej do młodszego słuchacza, choć zarazem stojącej na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, a także ciekawej dla uczniów tematyce, wydaje się, że wielu uczestników olimpiady zapomniało o stresie związanym z wyczekiwanym ogłoszeniem wyników etapu pisemnego.

Do etapu ustnego zakwalifikowało się 9 uczniów, spośród których komisja wyłoniła 6, którzy będą reprezentować nasz region w zawodach centralnych (III stopnia). Odbędzie się on w Warszawie w dniach 6–7 kwietnia br.

Lista tegorocznych zwycięzców:

  • Paweł Kamiński (II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlasce)
  • Michał Albrecht (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu)
  • Konrad Słowański  (II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Lublinie)
  • Mateusz Piszcz (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie)
  • Kacper Dzioba (XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie)
  • Klara Skała (Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie)

Uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy sukcesów w zawodach centralnych!


Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS jest współorganizatorem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w okręgu lubelskim. Zawody były finansowane ze środków Wydziału, przyznanych przez dziekana dr. hab. Wojciecha Ziętarę, prof. UMCS. Zawody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Tekst: dr Mateusz P. Gancewski


    Aktualności

    Data dodania
    5 lutego 2024