Wizyty studyjne pracowników Welcome Center UMCS

W ramach realizacji zadań zawartych w projekcie pn. „UMCS 4 All” finansowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Welcome to Poland (2020) dwóch pracowników Welcome Center UMCS odpowiedzialnych za obsługę spraw studentów cudzoziemców oraz wsparcie pozwalające na integrowanie się różnych grup studentów zagranicznych przebywających na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło wizyty studyjne na zagranicznych uczelniach.

W ramach zadania zorganizowane zostały dwie wizyty studyjne na niemieckiej uczelni o wysokim wskaźniku umiędzynarodowienia (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium) w dniach 2-6 maja oraz 7-10 maja 2023 r.

Spotkania pozwoliły na wymianę doświadczeń z niemieckim International Office na Uniwersytet Monachijskim oraz pozyskanie dobrych wzorców i doświadczeń z zakresu mentoringu i obsługi studentów zagranicznych, organizacji wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych oraz wspierania internacjonalizacji uczelni.

Rezultatem wyjazdu jest podniesienie kompetencji pracowników odpowiedzialnych za obsługę spraw studentów cudzoziemców oraz wsparcie studentów, doktorantów i pracowników zagranicznych. Wyjazdy studyjne pozwoliły na bezpośrednią obserwację dobrych praktyk w zakresie rozwiązań skierowanych na wysoką jakość obsługi cudzoziemców i rozwiązywanie problemów spraw studenckich związanych z wielokulturowością.

W ramach zadania zorganizowana została w dniach 23-28 maja 2023 r. wizyta studyjna koordynatora Welcome Center UMCS na uczelniach o wysokim wskaźniku umiędzynarodowienia w Holandii. Realizacja wyjazdu pozwoliła na poznanie zasad funkcjonowania jednostek administracyjnych odpowiedzialnych i zaangażowanych w proces umiędzynarodowienia na najbardziej umiędzynarodowionej uczelni w Holandii - Uniwersytecie w Maastricht, na którym studiuje ponad 20 tys. studentów z prawie 100 państw świata oraz na Uniwersytecie Amsterdamskim, który jest numer 1 według rankingów US News i QS, oferuje ponad 25 kierunków w j. angielskim na poziomie studiów 1 stopnia oraz niemal 180 na poziomie magisterskim. Ponad połowa studentów studiujących na UM to cudzoziemcy a ponad 1/3 pracowników stanowią naukowcy z zagranicy, uczelnia od ponad 20 lat kształci zagranicznych studentów metodą PBL.

Uzyskana dzięki zrealizowanej wizycie wiedza na temat rozwiązań systemowych ukierunkowanych na wysoką jakość obsługi cudzoziemców zostanie przełożona na konkretne działania wdrożone w ramach istniejącego już na Welcome Center UMCS for Foreign Students. Zebrana wiedza i doświadczenie posłużą także do wypracowywania nowych polityk dot. umiędzynarodowienia i innych dokumentów strategicznych zwłaszcza - w rezultacie poczynionych obserwacji - w obszarze modeli współpracy i wzajemnego wsparcia między uczelnią a strukturami samorządu terytorialnego na rzecz umiędzynarodowienia.

Wydarzenia i aktywności

9 maja 2023