Pierwsze urodziny Welcome Center UMCS

Niesamowita atmosfera, wielokulturowe środowisko i wymierne efekty pracy – tymi słowami można scharakteryzować świętowanie pierwszych urodzin Welcome Center UMCS, czyli miejsca pierwszego kontaktu dla studentów zagranicznych UMCS. 19 maja br. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie podsumowujące działalność jednostki w strukturach naszego uniwersytetu. Tego dnia zespołowi, w skład którego wchodzą: Pełnomocnik Rektora ds. umiędzynarodowienia kształcenia dr Ewelina Panas, Maciej Cieciora i Robert Ainebyona, towarzyszyły osoby, które wspierają Welcome Center od początku.

Podczas wydarzenia obecny był dr Dawid Kostecki – Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, czyli instytucji finansującej projekty w ramach programu Welcome to Poland. Władze uczelni reprezentowali dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS – Prorektor ds. ogólnych oraz prof. dr hab. Wiesław Gruszecki – Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Miasta Lublin, instytutów i wydziałów UMCS, administracji centralnej oraz przede wszystkim – studenci zagraniczni, to bowiem w głównej mierze dla nich powstało Welcome Center.

Prof. Wiesław Gruszecki w swoim wystąpieniu nawiązał do obchodzonej rocznicy: – Zwykle jak człowiek ma rok, to dopiero raczkuje czy też zaczyna uczyć się chodzić. Możemy się bardzo cieszyć, że Welcome Center od początku „śmiga” i świetnie działa. Jest to także struktura, która ma piękną nazwę – zawierającą ciepło, życzliwość i otwartość, tak że już na wstępie wiadomo, po co ona jest. Cieszę się, że ten pomysł już narzuca takiego dobrego ducha i zobowiązanie, jaka ma być ta instytucja. A jeszcze bardziej się cieszę, że Welcome Center właśnie takie jest. Gratuluję zarówno pomysłu, jak i jego realizacji.

Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki wyraził radość z tego, że może uczestniczyć w pierwszej rocznicy powstania punktu na UMCS i nawiązał do genezy takich jednostek: – Welcome Poland to świetny program instytucjonalny, dzięki któremu mogą powstawać takie miejsca, jak to. (…) W październiku planujemy kolejny nabór do tego programu, ponieważ mamy intensywną potrzebę budowy nowych „welcome points”. Obecnie tylko dwa polskie województwa nie mają takiej jednostki i chcielibyśmy to zmienić. Dzięki p. Ewelinie Panas i jej zespołowi mamy ogromną przyjemność współpracować na naprawdę wysokim poziomie. Jestem absolutnie pewien, że projekty finansowane przez NAWA w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej będą nadal, z instytucjonalnego poziomu, rozwijane i wspierane. Jestem także pewien, że proces umiędzynarodowienia na Państwa uczelni będzie dalej szedł w tak dobrym kierunku, bo – ogólnie rzecz biorąc – internacjonalizacja to ludzie. A Państwo macie świetne osoby, które za tę internacjonalizację w uczelni odpowiadają.

W imieniu Miasta Lublin wystąpiła Wiktoria Herun, kierownik Referatu Wspierania Akademickości: – Wszystkiego najlepszego z okazji pierwszych urodzin! Życzę dalej tak wiele przyjemnej pracy, jeszcze więcej tak fantastycznych studentów i jeszcze większego wskaźnika umiędzynarodowienia dla UMCS. Od siebie chciałabym przekazać ogromne podziękowania dla władz rektorskich za to, że widzą sens i wspierają takie inicjatywy. Jako absolwentka UMCS z ogromną przyjemością obserwuję, jak moja Alma Mater się zmienia i rozwija. I jak cudownym miejscem staje się Welcome Center dla studentów zagranicznych i nie tylko. Stworzyliście przyjazne, otwarte i przede wszystkim bezpieczne miejsce dla wszystkich. Gratuluję!

Następnie dr Ewelina Panas zaprezentowała najważniejsze aktywności oraz inicjatywy zrealizowane podczas rocznej działalności Welcome Center. Jednostka powstała w maju ubiegłego roku jako pierwsza tego typu struktura w Lublinie i regionie. Na swoim koncie ma już kilkanaście wydarzeń edukacyjno-informacyjnych dla studentów i pracowników zagranicznych, w tym cykl spotkań „Business Mentoring Sessions” – za który uzyskali nagrodę Komisji Europejskiej „European Enterprise Promotion Awards 2022”. Dzięki jednostce została też rozbudowana aplikacja mobilna UMCS Guide – ułatwiająca funkcjonowanie w Lublinie studentom i kadrze naukowej z zagranicy; stworzono przewodnik dla zagranicznych naukowców, przeprowadzono 30 warsztatów językowych czy wreszcie zorganizowano II Dzień Internacjonalizacji na UMCS, obsłużono setki studentów i zagranicznych naukowców oraz przetłumaczono prawie tysiąc stron dokumentów na język angielski.

W trakcie wydarzenia najaktywniejsi studenci zagraniczni otrzymali specjalne certyfikaty i podziękowania. Nie zabrakło też występów artystycznych, podczas których cudzoziemcy pokazali swoje zdolności muzyczne i taneczne. Punktem kulminacyjnym świętowania był rocznicowy tort, który „wjechał” do przestrzeni Biblioteki przy dźwiękach słynnego utworu „Celebration”.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Tekst: Katarzyna Skałecka

Fot. Klaudia Olender

    Wydarzenia i aktywności

    Data dodania
    22 maja 2023