Współpraca UMCS ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej

Światowej sławy naukowiec, prof. Yuri Oganessian otrzymał 21 października tytuł doktora honoris causa UMCS. Profesor stoi na czele Laboratorium Reakcji Jądrowych im. Flerowa w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji.

Współpraca UMCS z Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej trwa w sposób ciągły od roku 1970. Na czym ona polega, jaką rolę odegrali Polacy w utworzeniu tego Instytutu i jakimi przełomowymi badaniami zajmują się obecnie pracujący tam naukowcy? O tym m.in. mówią: prof. dr hab. Mieczysław Budzyński z Katedry Fizyki Materiałowej UMCS, Członek Rady Naukowej ZIBJ w Dubnej oraz prof. dr hab. Grigori Trubnikov – Dyrektor Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej. Wspominają także o wielkim projekcie zderzacza jonów "NICA", o wartości pół miliarda dolarów, który zaczął być realizowany w Dubnej ok. dziesięciu lat temu.

Link do filmu: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,57,nauka-laczy-narody-wspolpraca-umcs-ze-zjednoczonym-instytutem-badan-jadrowych-w-dubnej,109561.chtm

żródło: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    24 stycznia 2022