Święty Mikołaj – „patronek stworzenia”

Święty Mikołaj, drzeworyt z 1800-1850 r.    Źródło: polona.pl

Już jutro wspomnienie świętego Mikołaja z Miry, często żartobliwie uznawanego za najbardziej zapracowanego świętego. Jest bowiem nie tylko patronem dzieci, które nocą z 5 na 6 grudnia obdarowuje prezentami, ale też m.in. patronem piekarzy, gorzelników i piwowarów, żeglarzy, panien na wydaniu, studentów czy jeńców. W polskiej kulturze ludowej święty Mikołaj ma „specjalne” zadania – opiekuje się „stworzeniem”, czyli zwierzętami gospodarskimi.

Oto co mówią starsi mieszkańcy wsi o św. Mikołaju (zapisy pochodzą z Taśmoteki Nagrań Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego):

  • Mikołaj to jest patronek stworzenia. Mój ojciec to zawse do spowiedzi śli i ten dzień bardzo uwazali Mikołaja! (TN 825A/6 Mąkosy Stare 1993).
  • Święty Mikołaj to jest patron inwentarza gospodarskiego. To już, jak sie tam nie wiedzie, to wszystko pada, to sie zamawia msze do świętego Mikołaja. Tak. Z prośbo o to, aby sie ten inwentarz bardziej hodował (TN 737B/27 Zaleś 1991).
  • To jest patron i msze ludzie zamawiajo na świętego Mikołaja. O szczęśliwy dobytek. To kiedyś szóstego grudnia nieśli, koguty [dla księdza] łapali (TN 1297A/27 Susiec 1999).

I dołączamy jedno z nagrań do odsłuchania (TN 832A/12 Białobrzegi 1993).

Bogaty materiał dokumentacyjny zgromadzony przez nas na potrzeby tomu Słownika stereotypów i symboli ludowych poświęconego zwierzętom pokazuje, że św. Mikołaj był bardzo często wiązany z... wilkami. Więcej na ten temat zdradzimy niebawem, gdy prace nad hasłem wilk będą bardziej zaawansowane.

    Aktualności

    Data dodania
    5 grudnia 2023