19.03.2024 r. | Planszówki MFI - zapraszamy!

Już 19 marca odbędą się kolejne rozgrywki w ramach fantastycznej inicjatywy członkiń oraz członków Rady Wydziałowej Samorządu Studentów! Będziemy na Was czekać o godzinie 17 na I piętrze budynku D na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki.


Dlaczego warto grać w gry planszowe? Zalet jest tak naprawdę bardzo wiele. Nie sięgając daleko można powiedzieć, że gra w planszówki wymaga realnych współgrających, co pomaga zacieśniać więzy z najbliższymi (rodziną, przyjaciółmi), a także poznać nowe, ciekawe osoby. Niejednokrotnie gry skonstruowane są tak, aby dawać rozrywkę, za czym idzie śmiech - dzięki radości poprawia się krążenie, praca serca, płuc i mózgu , wytwarzane są także endorfiny .  

Gry planszowe uczą komunikacji, negocjacji, przedstawiania swoich racjipomagają także budować asertywność. W końcu wiele jest gier posiadających rozbudowane zasady, które zakładają prowadzenie rozmów w celu zdobycia podium. Skomplikowane gry planszowe poniekąd “wymuszają” na mózgu konieczność budowania nowych sche matów percepcyjnych poza standardowymi, znanymi nam na co dzień ścieżkami myślowymi, dzięki czemu poprawiamy naszą pamięć, mamy także okazję rozbudować drzemiącą w nas inteligencję emocjonalną.  

Podczas gry często trzeba podejmować szybkie decyzje, prędko zmieniać obraną wcześniej taktykę, dzięki czemu uczestnicy gry poprawiają także refleks oraz umiejętność analizy bodźców, które docierają do mózgu w czasie rzeczywistym.  

Gry planszowe są także polecane dzieciom i młodzieży, ponieważ uczą rozumienia przyczynowo-skutkowego , w tym konsekwencji swoich działań, a także przewidywania zachowań innych osób. Regularna gra w planszówki wspiera rozwój logicznego myślenia, postrzegania przestrzennego a także wspomaga utrzymanie koncentracji. Nie można przy tym zapomnieć oczywiście o wyobraźni, która jest podstawowym elementem każdej dobrej rozgrywki – to dzięki wyobraźni gracze mogą odnieść sukces i pokonać innych uczestników.  

Niejednokrotnie przy grach o skomplikowanym scenariuszu można sprawdzić swoją cierpliwość oraz możliwości planowania kolejnych ruchów. A mimo to dzięki grze na ogół odpoczywamy, traktując spędzony w ten sposób czas jako formę rozrywki – co w otaczającym nas, pełnym stresujących sytuacji - świecie jest obecnie niezwykle potrzebne.  

    Aktualności

    Autor
    Marta Kostrzewa
    Data dodania
    18 marca 2024