Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
I Międzynarodowa Szkoła Komunikowania pt. „Jak dokumentować historie o wojnie?”, zorganizowana została jednocześnie w dwóch jednostkach naukowych połączonych ze sobą przy pomocy telemostu: w Lublinie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz w Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenki.
Fot. Bartosz Proll
Otwarcie wydarzenia odbyło się 12 września, a wzięli w nim udział: Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS prof. Marek Pietraś, Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS prof. Walenty Baluk oraz ze strony ukraińskiej: Rektor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki prof. Wołodymyr Buhrow oraz Prorektorki KUN: Kseniia Smyrnova i Olena Dobrzhanska, Dyrektor ds. komunikacji System Capital Management Natalia Jemczenko oraz przedstawicielki Fundacji Rinata Achmetowa.
Tematyka I Międzynarodowej Szkoły Komunikowania skoncentrowana jest wokół dokumentowania świadectw historii podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz problemów historii mówionej w Europie Środkowo-Wschodniej, jej wpływu na kształtowanie pamięci historycznej, a także oddziaływania rosyjskiej propagandy i dezinformacji na przestrzeń informacyjną Polski i Ukrainy w zakresie historii i pamięci.
Rektor UMCS w swoim wystąpieniu nawiązał do genezy wydarzenia: - Przypominam sobie ten moment, gdy rok remu gościłem przedstawicieli Fundacji Rinata Achmetowa i kiedy to, przy współudziale władz Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, dane nam było nie tylko wspólnie porozmawiać o założeniach, które przyświecają Fundacji, ale również o perspektywach dalszej współpracy. Jednym z tych kluczowych elementów, który wówczas się pojawił, było zorganizowanie cyklicznego wydarzenia, które właśnie dzisiaj inaugurujemy. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w pierwszym spotkaniu, które jest zwieńczeniem tej kooperacji. Pragnę podkreślić, że to nasz zbiorowy, moralny obowiązek i powinność, ażeby dokumentować głosy historii, by potem w sposób naukowy były one wykorzystywane nie tylko do celów badawczych, ale również stanowiły swoisty dokument tragizmu tego okresu. Wszystkim uczestnikom dzisiejszego wydarzenia życzę owocnych przemyśleń i merytorycznej dyskusji. Inicjatorom serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia i kolejnych edycji, a także pozdrawiam przyjaciół z Kijowa i wszystkich, którzy uczestniczą w telemoście z różnych rejonów świata.
Organizatorami inicjatywy ze strony polskiej są: Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Europy Środkowej w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka- Teatr NN”. Z kolei stronę ukraińską reprezentują: Fundacja Rinata Achmetowa, KUN im. T. Szewczenki, pracownicy naukowi kijowskiej uczelni, a także dziennikarze z agencji informacyjnej „Ukrinform”, „Ukraińskiej Prawdy” oraz TV 1+1.
źródło: Centrum Prasowe UMCS