Wystawa „Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków”

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarskiej Leszka W. Niewiadomskiego zatytułowanej „Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków”, który odbędzie się 7 lutego 2020 roku w Muzeum UMCS (budynek Biblioteki Głównej UMCS ul. Radziszewskiego 11) o godz. 18.00.

„Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków”

Tematem cyklu jest charakterystyczna architektura Lublina, jej fragmenty i zaułki widziane w różnych ujęciach. Celem projektu jest promowanie Lublina, wywołanie przeżyć w kontakcie z architekturą naszych przodków oraz nabycie umiejętności odkrywania w zwyczajnych miejscach ich nierealnego znaczenia. Prezentowane obrazy wykonane są w technice pastelu olejnego.

Wystawa czynna będzie do 8 marca 2020 r.

Leszek W. Niewiadomski

Urodził się 1953 roku w Lublinie. Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Lisa - 1985 r. Studia podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w pracowni grafiki prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej - 1989 r.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, członek Zarządu Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie (wiceprezes: 2007-2017), oraz grupy artystycznej „Kontrast”.

Uczestnik ponad 50 wystaw autorskich i 100 zbiorowych w Polsce i zagranicą: Dania, Francja, Holandia, Kanada, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Włochy. Obecnie mieszka i tworzy w Lublinie. Zajmuje się pastelem olejnym, akwarelą i akrylem. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach muzealnych, placówek dyplomatycznych, galerii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą: Belgia, Francja, Hiszpania, Kanada, Niemcy, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy.

Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta M. Lublin, Medalem „Dantibus Spem”, uhonorowany Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego, Nagrodami Prezydenta m. Lublin. Adresat stypendium artystycznego Prezydenta Lublina.

Twórca ilustracji dla wydawnictw literackich i naukowych:

 • Biblioteka Javier Coy d'estudis nord-americans, Uniwersitat de Valencia, Hiszpania
 • Wydawnictwo KUL,
 • wydawnictwo IMAGINE, Lublin.

Komisarz Międzynarodowego Konkursu Plastycznego: „Pejzaże mistyczne - architektura Lublina i okolic”. Komisarz wystaw artystów polskich i zagranicznych w Polsce i poza jej granicami.

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  3 lutego 2020