Wielkie święto organizacji naukowych i kół studenckich

9 czerwca w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” odbyła się pierwsza edycja Gali Organizacji Studenckich UMCS pod patronatem prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej.

Koniec roku akademickiego to dobra okazja do podsumowania działalności organizacji studenckich i naukowych na naszej Uczelni oraz nagrodzenia tych najlepszych i najbardziej aktywnych, którzy efektywnie włączają się w inicjatywy naukowe, kulturalne czy sportowe, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju kultury studenckiej, nauki oraz promocji uczelni. A o tym, jak liczna to grupa z pewnością świadczyła wypełniona po brzegi sala widowiskowa ACKiM UMCS „Chatka Żaka”.

- Tę galę traktuję jako święto studentów aktywnie działających na różnych polach, jako docenienie, a także wskazanie, że można i należy być aktywnym i że tą aktywnością można zarażać również innych – powiedziała prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, pomysłodawczyni i patronka wydarzenia.
- Chciałam podziękować wam za to, że działacie, że jesteście częścią naszej wspólnoty, naszej uczelni i że razem promujecie markę Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Mam nadzieję, że wasi koledzy zobaczą, że warto aktywnie działać – dodała i zapowiedziała, że zainaugurowana w tym roku gala, stanie się wydarzeniem cyklicznym, kontynuowanym w kolejnych latach. - Wszystkim, którzy jeszcze się zastanawiają, czy warto działać na rzecz naszej uczelni, chciałabym powiedzieć: bierzcie przykład z tych najlepszych, z tych, którzy zostali nagrodzeni!

Obecnie na UMCS funkcjonują 134 organizacje studenckie i doktoranckie, zrzeszające łącznie ponad 2400 osób, a wśród nich 124 koła naukowe, funkcjonujące przy wszystkich wydziałach uczelni, 7 organizacji ogólnouczelnianych oraz organizacje rejestrowe, działające na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, posiadające lokalne oddziały na naszej uczelni. To właśnie część z nich została nagrodzona podczas wczorajszej gali.

W finale Plebiscytu Organizacji Studenckich zostali wyróżnieni zwycięzcy w trzech kategoriach: najaktywniejszy członek organizacji studenckiej, najlepszy opiekun organizacji studenckiej oraz najlepsza organizacja studencka UMCS 2020/2021. Dodatkowo, Kapituła Konkursu wyróżniła najlepszy projekt organizacji studenckiej UMCS, zrealizowany w roku akademickim 2020/2021.

- Nie jest to dla mnie zwykła nagroda, ale laur za te trzy lata, które poświęciłam „Produktywnym”. To, że odbieram to wyróżnienie w Chatce Żaka, jest dla mnie szczególne, ponieważ to tutaj zaczęłam swoją przygodę z działalnością studencką poza zajęciami - powiedziała Patrycja Winiarczyk z Koła Naukowego Medialno-Popkulturowego „Produktywni”, zwyciężczyni I miejsca w kategorii Najaktywniejszy Członek Organizacji Studenckiej UMCS 2020/2021. - Usłyszałam od jednej z członkiń koła, że: „u nas jest jak w rodzinie” i chyba to jest najważniejsze. Dołączamy do organizacji studenckich nie tylko po to, żeby działać, wykonywać jakieś polecenia, ale przede wszystkim, żeby stworzyć taką „małą rodzinę” i żeby każdy dzień spędzony w kole, każde wykonywane zadanie było dla nas wielką przyjemnością – dodała.

Laur najlepszego opiekuna organizacji studenckiej UMCS 2020/2021 powędrował w ręce dr Justyny Maguś, opiekunki Koła Naukowego Medialno-Popkulturowego „Produktywni”.
- Jest mi niezmiernie miło, że jestem częścią „Produktywnych” i współtworzę kulturę studencką na naszej uczelni. Bardzo się cieszę, że mogę dowodzić tak zgraną drużyną i wydaje mi się, że wyniki tego plebiscytu są tego dowodem. To szczególni ludzie, utalentowani, zaangażowani w każdą inicjatywę, która odbywa się na naszym wydziale, jak i poza nim. Mają ogromną pasję do tego, co robią, są bardzo pracowici i myślę, że pomysły, którymi mogą zarazić nie tylko członków własnego koła, działają również integrująco na inne organizacje – powiedziała dr Justyny Maguś, opiekunka  Koła Naukowego Medialno-Popkulturowego „Produktywni”, które zajęło również pierwsze miejsce w kategorii Najlepszej organizacji studenckiej UMCS 2020/2021.

W kategorii Najlepszy projekt organizacji studenckiej UMCS 2020/2021 wygrał „Tydzień Mózgu #MariaMyśli na UMCS”, wydarzenie współrealizowane przez trzy koła: Studenckie Koło Naukowe Psychologii Adesse, Studenckie Koło Neurobiologów oraz Koło Naukowe Kognitywistyki.
- Tą inicjatywą chcieliśmy pokazać, że nauka może być przestrzenią bez granic, otwartą dla wszystkich. Połączenie trzech kół pokazuje, że wspólne relacje i interdyscyplinarność są podstawą i kluczem do sukcesu – podkreślali zwycięzcy.

Za profesjonalne i pełnie zaangażowania wspieranie działalności organizacji studenckich została wyróżniona również mgr Marta Wolińska z Biura Spraw Studenckich, działającego w ramach Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS.

Podczas gali uczestnicy wysłuchali wystąpienia pt. Działalność studencka – efekt motyla” Marcina Kruka, muzyka, prezesa agencji eventowej Promoters i absolwenta naszej uczelni, który podczas studiów pełnił funkcję m.in. prezesa ZUSS UMCS czy członka Rady Wydziałowej Studentów Wydziału Ekonomicznego. Prelekcję wygłosili również Agata Cholewa, koordynatorka działań partycypacyjnych i edukacyjnych Europejskiej Stolicy Młodzieży z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin oraz Dawid Rej z Fundacji Sempre a Frente. Z kolei Paulina Jamrozik, Wiceprzewodnicząca Zarządu i Przewodnicząca Komisji Kultury ZUSS UMCS w swoim wystąpieniu przybliżyła pracę uczelnianego samorządu.

Po części oficjalnej nadszedł czas na integrację społeczności akademickiej przy wspólnych tańcach i karaoke. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa rzeźb pt. „Kwiaty piekieł”, luźno inspirowana ,,Boską komedią” Dantego Alighieriego, przygotowana przez studentów Koła Naukowego Ceramiki i Formy Przestrzennej WA UMCS.

Poniżej lista wszystkich laureatów pierwszej Gali Organizacji Studenckich UMCS.

Najaktywniejszy Członek Organizacji Studenckiej UMCS 2020/2021
:
- I miejsce – Patrycja Winiarczyk (Koło Naukowe Medialno-Popkulturowe „Produktywni”)
- II miejsce – Magdalena Sadłowska (Studenckie Koło Dziennikarskie)
- III miejsce - Ilona Skrabalak (Studenckie Koło Naukowe Biochemików) 

Najlepszy opiekun organizacji studenckiej UMCS 2020/2021:
- dr Justyna Maguś (opiekunka Koła Naukowego Medialno-Popkulturowego „Produktywni”)

Najlepsza organizacja studencka UMCS 2020/2021:
- I miejsce – Koło Naukowe Medialno-Popkulturowe „Produktywni”
- II miejsce – Studenckie Koło Dziennikarskie
- III miejsce – Naukowe Koło Logopedów i Audiologów

Najlepszy projekt organizacji studenckiej UMCS 2020/2021:
Tydzień Mózgu #MariaMyśli na UMCS (wydarzenie współrealizowane przez trzy koła: Studenckie Koło Naukowe Psychologii Adesse, Studenckie Koło Neurobiologów oraz Koło Naukowe Kognitywistyki).

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

źródło: Centrum Prasowe UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    20 czerwca 2022