Truman Show | Profesura i Popkultura w Kinie CSK – Dyskusyjny Klub Filmowy

Media tworzą ludzkie światy od zarania naszej kultury: naskalne malowidła, inskrypcje, pisma, obrazy, teksty. Żyjemy w świecie medialnie zapośredniczonych doświadczeń, emocji, wiedzy. Filmowy kazus Trumana pokazuje, co dzieje się, kiedy media przejmują całkowitą kontrolę nad naszym życiem. Do niedawna była to tylko obrazowa metafora, pytanie jednak, czy dziś i my nie żyjemy w jednym wielkim reality show, pragnąc, jak Truman, wydostać się z niego. Uciec – ale dokąd?

Piotr Celiński, Jan Hudzik, Przemysław Wiatr – trzech uczonych nie wahających się korzystać z cudzych oraz własnych perspektyw i ujęć. Samozwańczy spikerzy radiowi znani jako Profesura i popkultura, konkretnie abstrakcyjni intelektualni utracjusze. Wpatrzeni w kino jako medium i filmy jako matecznik popkulturowych wyobrażeń. Oglądają mało choć dokładnie, ale za to tym bardziej skorzy do wypowiedzi i rozmowy.

Truman Burbank (Jim Carrey) mieszka w uroczym nadmorskim miasteczku i wiedzie przeciętne, raczej szczęśliwe życie u boku kochającej żony. To, co dla wielu byłoby nieziszczalnym marzeniem, Truman otrzymał bez specjalnego wysiłku. Właśnie – otrzymał, a nie zdobył, bowiem Truman jest gwiazdą telewizyjnego serialu emitowanego przez 24 godziny na dobę. O każdym jego kroku decyduje wszechwładny reżyser Christof (Ed Harris), od niego zależy nie tylko to, kogo Truman spotka na swej drodze, ale i to, czy danego dnia będzie świecić słońce. Ale nawet on nie przewidział, że wykreowany przez niego bohater zacznie domyślać się istnienia innego świata – spoza telewizyjnego studia.

USA 1998 / reż. Peter Weir / obsada: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney / 1 h 43 min

Seans bezpłatny. Pierwszeństwo udziału mają uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Liczba miejsc ograniczona. Cena za udział w panelu dyskusyjnym po projekcji: 15 zł Kasa CSK oraz https://bilety.spotkaniakultur.com/

Wydarzenie na Facebooku

Fanpage Kina CSK

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    20 stycznia 2023